Srílanský prezident Gotabája Radžapaksa v sobotu uprchl ze své oficiální rezidence v Kolombu několik minut předtím, než do ní vtrhli demonstranti požadující jeho rezignaci, řekl agentuře AFP zdroj z obrany. (Foto: Flickr)

„Prezident byl eskortován do bezpečí,“ uvedl zdroj. „Je stále prezidentem, chrání ho vojenská jednotka,“ dodala.

Místní televizní stanice ukázaly záběry stovek lidí, kteří přelezli bránu prezidentského paláce v centru hlavního města.

Desetitisíce lidí se předtím zúčastnily demonstrace požadující odstoupení Gotabáji Radžapaksy, který je obviňován z bezprecedentní hospodářské krize na Srí Lance, jež způsobila prudkou inflaci a vážný nedostatek pohonných hmot, elektřiny a potravin.

Policie v pátek zavedla zákaz vycházení, aby odradila demonstranty od vycházení do ulic, ten však byl zrušen poté, co opoziční strany, aktivisté za lidská práva a advokátní komora pohrozili, že proti policejnímu šéfovi podniknou právní kroky.

Protestující zákaz vycházení stejně z velké části ignorovali, někteří z nich dokonce v sobotu donutili železniční úřady, aby je na shromáždění do Kolomba odvezly vlakem, uvedli úředníci pro agenturu AFP.

Kolona vojenských aut s prezidentem zachycena ve videu:

Zdroj: lefigaro.fr