Spojené státy vyvíjí nátlak na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara ve snaze zrušit jeho cestu do Ruska na pozadí napětí kolem Ukrajiny, oznámily noviny Folha de Sao Paulo. (Foto: Instagram)

Bolsonaro dříve potvrdil svůj záměr o únorové návštěvě Moskvy. Do Ruska ho pozval v prosinci prezident Vladimir Putin.

„Ministr zahraničí USA Antony Blinken v průběhu telefonického rozhovoru s ministrem zahraničí Carlosem Fransou minulou neděli znovu vyjádřil znepokojení, že cesta Bolsonara do Ruska může být interpretována jako znamení toho, že se Brazílie postavila na jednu stranu v konfliktu,“ citují noviny zdroje v brazilském ministerstvu zahraničí.

Podle informací Folha de Sao Paulo měla administrativa amerického prezidenta Joea Bidena stejná jednání s Argentinou, jejíž prezident Alberto Fernández navštíví Rusko tento týden.

„V rozhovorech nebyla vyslovena žádost o změnu (prezidentových) plánů, důvody americké strany však dávají jasně na srozuměnou, že Washington usiluje o to, aby se cesta nekonala a aby byla alespoň odložena,“ uvádí se v článku.

Zdroje přitom poznamenaly, že brazilská vláda teď nechce zrušit cestu do Moskvy – „na schůzkách bude posouzen široký okruh otázek dvoustranných vztahů Brazílie s Ruskem a s partnery v BRICS, který nemá žádný vztah ke geopolitické situaci na východě Evropy“.

Zdroj: folha.uol.com.br