Všichni turisté, kteří navštíví Francii, vědí o Eiffelově věži a Champs Elysees. Málokdo však ví, že jsou ještě zajímavější věci, o kterých se v médiích nemluví. (Foto: Youtube)

Jednou z těchto atrakcí je velké samootáčecí kolo umístěné za soukromým domem ve Villiers-sur-Morin. Kolo je pozoruhodné nejen svou velikostí, ale také tím, že se může otáčet jen tak.

Mnoho let samo o sobě, bez jakýchkoliv zdrojů energie. Bez motorů a pohonů. Zastavují ho jen za účelem běžného servisu a po ukončení práce se opět roztočí.

Vynálezce a tvůrce tohoto neobvyklého mechanismu, Alda Costy, nezastavily základní fyzikální zákony, ani Newtonův druhý zákon o termodynamice, který uvádí, že věčný pohyb je nemožný.

79letý Aldo Costa investoval pět desetiletí a více než 200 000 dolarů z vlastních peněz do pokusů vytvořit stroj, který bude fungovat na základě "volné energie" gravitace. Mechanik na důchodu a fyzik samouk vymyslel svůj neustále se pohybující vynález před 50 lety při opravě svého zkaženého auta.

Aldo Costa vytvořil plán pro obrovské nevyvážené kolo. Francouzské orgány ale zablokovali výstavbu jeho původního plánu – kola s průměrem 90 metrů. Aldo Costa se nevzdal a vytvořil jako model téměř 18 metrů velký mechanismus na svém pozemku za svým domem.

Vynálezce, který pracoval hlavně sám, vyrobil více než 9,5 tun ocelových částí pro vytvoření svého funkčního 18 metrového modelu. Aldo Costa na základě svého pracovního modelu dokázal, že na rotaci gravitačního kola je nutno předem připravit "nevyváženost" kola.

Ponechat břemena v jedné části v nezměněné vzdálenosti a ve druhé části je třeba je "posouvat" blíže k ose. Následně gravitační pole dělá všechnu práci samostatně.

Proč se takové gravitační kola netočí už po celé naší planetě a netvoří čistou energii?