Běloruská státní televize publikovala záznam rozhovoru mezi Berlínem a Varšavou o situaci s Alexejem Navalným. (Foto: Telegram)

Ve věci ruského aktivisty Alexeje Navalného, který byl před několika dny převezen do Německa na kliniku, německá kancléřka prohlásila, že byl otráven Novičokem. K takovému závěru údajně došli němečtí specialisté.

Na záznamu zástupce Německa říká, že ve věci Navalného není potvrzení o otravě tak důležité – ve válce jsou všechny metody dobré.

V rozhovoru, který se Minsku podařilo zachytit, zástupce Varšavy při jednání s Berlínem prohlásil, že je potřeba zbavit ruského prezidenta Vladimira Putina chutě „sunout nos do záležitostí" Běloruska.

Zástupce Varšavy také uvedl, že je potřeba „utopit" Putina v ruských problémech, a jich „není málo".

Zástupce Varšavy v zachyceném rozhovoru dále řekl, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko se ukázal být „tvrdým oříškem", a že Bělorusové jsou „profesionální a organizovaní".

Sputnik publikuje přepis rozhovoru.

– Haló, dobrý den, Nicku. Jak se máte?

– Všechno jde podle plánu. Materiály o Navalném jsou hotové. Budou předány úřadu kancléřky. Očekáváme její prohlášení.

– Odeslání je skutečně potvrzené?

– Poslouchej Miku, v tomto případě to není tak důležité. Probíhá válka. Ve válce jsou všechny metody dobré.

– Souhlasím. Je potřeba zbavit Putina chutě zasouvat nos do záležitostí Běloruska. Nejefektivnější způsob je utopit ho v problémech Ruska, jich není málo. Ke všemu v nejbližší době u nich budou volby, den hlasování v regionech Ruska.

– Přesně na tom pracujeme. A jak jste na tom v Bělorusku?

– Jestli hovořit otevřeně – ne příliš dobře. Prezident Lukašenko se ukázal být tvrdým oříškem. Jsou profesionální a organizovaní. Jasně, podporuje je Rusko. Činitelé a vojáci věří prezidentovi. Zatím na tom pracujeme. Ostatní až během setkání, ne po telefonu.

– Ano-ano, chápu. Tak na shledanou. Zatím.

Alexandr Lukašenko dříve informoval, že Bělorusku se podařilo zachytit „zajímavý rozhovor" mezi Berlínem a Varšavou, který vyvrací tvrzení Berlína o otravě Alexeje Navalného.