Pro místostarostu města Oroville Scotta Thomsona, otce dvou malých chlapců, bylo nařízení guvernéra Gavina Newsoma, podle kterého musí být školáci očkováni proti covid-19, poslední kapkou. (Foto: Flickr)

Vláda podle něj nemá právo mu říkat, co má dávat do těla svého nebo svých dětí. Mnoho jeho voličů s ním souhlasilo, pokud šlo o tzv. pandemické mandáty.

A tak vymyslel pro své malé město v severní Kalifornii řešení. Oroville se prohlásilo za ústavní republiku. Místo, kde se místní představitelé zavázali bojovat proti vládním mandátům, které podle nich zacházejí příliš daleko.

„Jakákoli nařízení vydaná státem Kalifornie nebo federální vládou Spojených států, která jsou přehnaná nebo zjevně porušují naše ústavně chráněná práva, nebude město Oroville vůči svým občanům prosazovat,“ stojí v prohlášení, které tento měsíc schválila městská rada.

Přáním je dialog,“ řekl Thomson.

Pro některé byla deklarace zastáním svobody. Jiní obyvatelé města ji však považovali za bezohledný záchvat vzteku uprostřed probíhající pandemie, která zabila více než 73 tisíc Kaliforňanů.

Ústavní usnesení republiky v Oroville je převážně symbolické, nemá žádnou moc nad školami, které jsou regulovány státem.

Na zasedání městské rady v Oroville, na kterém byla schválena rezoluce o ústavní republice, musel pracovník města jednomu z komentátorů vysvětlit, že rezoluce není „zahájením snahy o vystoupení Oroville z Kalifornie a z Unie“.

Thomson uvedl, že podnětem k prohlášení bylo povinné očkování, zejména to pro školáky, proti kterému se postavilo několik školních obvodů okresu Butte a které vyvolalo protesty po celém státě, včetně měst jako Los Angeles.

„Teď, když se mandáty posunuly od toho, že vám něco dávají nejen na tělo zvenčí nebo upravují váš chod, ale teď vám do těla strkají něco, o čem nikdo neví, jaké to má dlouhodobé účinky, tak to je prostě jako, OK, teď už to podle mého názoru překračuje hranici,“ řekl Thomson.

Thomson, pastor církve Shromáždění Božího, řekl, že není proti masce ani proti vakcíně pro lidi, kteří o ni stojí. Řekl, že on ani jeho synové nejsou očkováni, ale že nyní mají protilátky po mírném onemocnění covid-19 v srpnu.

„Jsou lidé, kteří si říkají: ‚Celá ta věc je podvod,'“ řekl Thomson. „My takoví nejsme, jen se chováme lehkomyslně.“

Uvedl, že neočkovaní zaměstnanci města jsou každý týden testováni na přítomnost covid-19 na náklady města. A jeho církev rozdala věřícím stovky masek.

Smith uvedl, že většina místních podnikatelů vyhlášení podporuje. Řekl, že rozsáhlé pandemické uzavírky jsou těžkou pilulkou, protože přicházejí uprostřed místní „daňové renesance“ a rostoucího počtu obyvatel v posledních letech.

Radní Krysi Riggsová uvedla, že jako jediná hlasovala proti prohlášení, protože se domnívá, že nejlepší způsob, jak se vedení města může bránit proti mandátům, je soudní systém, nikoliv usnesení. Řekla však, že chápe frustraci z mandátů.

Zdroj: latimes.com