Spojené státy americké jsou největším dlužníkem na světě, dluhové financování navíc vytvořilo v USA jakési náboženství, díky kterému Američané fungují dokonale. (Foto: ilustrační, Wikipedia)

Systém funguje po celá léta a navzdory postupným vlnám „kvantitativního uvolňování“, chamtivé trhy vysají všechny „tištěné“ dolary, což federálnímu rozpočtu umožňuje pokračovat v zadlužování.

V únoru 2020 činil americký dluh přibližně 24 bilionů USD (všechna data vycházejí z materiálu: „Hlavní zahraniční držitelé  cenných papírů“ z 15. dubna 2020). Z toho přibližně 7,06 bilionů USD je vlastněno  zahraničními subjekty, včetně 1,09 bilionů USD, které patří Číně. Zbytek amerického dluhu je v rukou Američanů, jejich korporací a investičních fondů.

Pouze Japonsko má více amerických dluhů než Čína (kolem 1,27 bilionu USD). Stojí za to se podívat na citovaný zdroj, Polsko je tam také. Pro zájemce stojí za to spočítat, kolik amerického dluhu má Evropská unie celkem.

V roce 2019 USA vydaly dluh ve výši 1,26 bilionu USD. V současné době se jejich úvěrové potřeby související s čerpáním ekonomiky v boji proti dopadům epidemie pohybují kolem 3 bilionů USD – to je víceméně schválený programy pomoci.

Tato částka ve srovnání s celkovou částkou amerického dluhu ukazuje, jaký šok pro západní ekonomiku je koronavírus a jaké důsledky to bude mít pro svět.

Jedním z témat americké vnitřní diskuse, kterou vznesli někteří pravicoví politici, je možnost finančně pokutovat Čínu za epidemii, za kterou je obviňována. Jedním ze způsobů by bylo snížení nebo zdržení se placení úroků Číně z amerického dluhu. Pokud by se to stalo, ocitli bychom se ve zcela nové realitě, jejíž důsledky je těžké si představit i ve scénářích Sci-Fi.

Obecně platí, že pokud Američané chtějí, aby dolar zůstal rezervní měnou číslo 1 na světě, nemohou udělat nic lepšího než tento krok. Pro mnoho amerických nacionalistů je samotná skutečnost, že jejich země je zadlužená „venku“, zejména vůči Číně, velmi vážným urážlivým a mentálním problémem. To je odůvodněno skutečností, že v rozsahu amerického finančního trhu není financování zbytku dluhu zvláštní výzvou. Tento dluh je však výsledkem pouze americké chytrosti a jejich výhody ve světě, protože vzniká zejména v důsledku financování obchodních deficitů se zahraničními zeměmi. Zní to bláznivě, ale funguje to tak, že svět, včetně Číny, Japonska a zemí produkujících ropu, půjčuje Američanům dolary, aby za ně  nakupovali. Je to skutečně skvělé, zejména když si uvědomujeme, že úroková sazba na dluhopisy – ve skutečnosti nevyžádaná – je pod inflací dolaru.

Nepřímým závěrem je, že Spojené státy jsou světem, který pro ni pracuje, náklady. Upozorňujeme, že nepředjímáme skutečnou hodnotu směny, to, co USA dají světu a co z toho vyplývá. Při pohledu na rovnováhu a mechaniku globální výměny však nemůžete mít iluze.

Strategický závěr je jiný – pokud dnes mají Američané tolik dluhu, že pro ně není důležitá žádná hranice, pak zítra – pozor – budou pravděpodobně ještě více zadluženější. Z tohoto obecně logického pozorování vyplývá konečný závěr: Spojené státy se připravují na globální reset? Možná připravují tento reset?

V tomto případě je lepší mýlit se, protože možné dopady přesahují možnosti jakékoli analýzy, protože už nejde ani o „prodej“, ale mluvíme o vytvoření scénáře, ve kterém se všechno změní do té míry, že se „dnešek“ může stát takovou hezkou vzpomínkou na nás – jako byl "idylický svět" z roku 1914.

Zdroj: pz.czobserwatorpolityczny.pl