Prostřední syn královny Alžběty II., vévoda Andrew z Yorku, může mít zakázáno používat titul Jeho Výsosti. Píše o tom The Sunday Times. (Foto: Flickr)

Podle zdrojů publikace lze takové rozhodnutí učinit, pokud princ Andrew prohraje u amerického soudu případ, který se týká znásilnění Američanky Virginie Giuffreové.

V tomto případě bude princ Andrew také požádán, aby se vzdal svých jakýchkoliv zbývajících spojistostí s charitativními organizacemi a bude poslán do „vnitřního vyhnanství“.

Loni na podzim se londýnská policie rozhodla ukončit vyšetřování prince Andrewa, zahájené na základě svědectví Američanky Virginie Giuffreové, která tvrdí, že byla v pubertě nucena k sexu s princem.

Giuffreová obviňuje prince Andrewa ze tří případů znásilnění. Poprvé byla nucena k pohlavnímu styku s princem v londýnském sídle sociality Ghislaine Maxwellové, podruhé v sídle finančníka Jeffreyho Epsteina, potřetí – na jeho soukromém ostrově.

Žalobkyně zdůraznila, že v době údajného činu jí bylo 17 let.Tým obhajoby vévody z Yorku věří, že dohoda, kterou žalobkyně uzavřela s odsouzeným pedofilem Jeffreym Epsteinem, by ho mohla ochránit před veřejným soudem.

Právník prince Andrewa, Andrew Brettler, prohlásil, že dohoda poskytla „obecné uvolnění všech nároků vůči němu a mnoha dalším jednotlivcům a subjektům“.

„Vzhledem k tomu, že princ Andrew je starším členem britské královské rodiny, spadá do jedné z výslovně uvedených kategorií osob, tj. královské rodiny, osvobozené od odpovědnosti podle dohody o uvolnění, spolu s politiky, akademiky, obchodníky a dalšími údajně spojenými s Epsteinem,“ napsal právník Andrew B. ve zprávě z 29. října.

Trval na tom, že královnin syn byl „axiomaticky mezi propuštěnými“.

Jeffrey Epstein, bývalý přítel vévody z Yorku, byl v roce 2008 odsouzen za sexuální delikty a v roce 2019 zemřel ve vězení na Manhattanu, když čekal na soud kvůli obvinění z obchodování se sexem.

Princ Andrew dosud všechna obvinění proti němu popřel. Vévoda v rozhovoru pro BBC v roce 2019 řekl, že si „nepamatuje, že by se kdy setkal s touto dámou, vůbec žádnou“.

Zdroj: thetimes.co.uk