Ruský prezident Vladimir Putin během Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra při plenárním zasedání hovořil o nutnosti změnit roli dolaru ve světě.

„Důvěra k dolaru ve světě padá,“ prohlásil během svého vystoupení ruský prezident a dodal, že je potřeba změnit roli dolaru ve světě, který se změnil na nástroj tlaku emitenta (USA) na celý svět.

„Co se týče financí, zmíním: hlavní globální instituty zde byly vytvořeny ještě v rámci Brettonwoodského systému před 75 lety. Jamajský valutový systém, který ho před 70 lety nahradil, potvrdil prioritu dolaru. Ve své podstatě ale nevyřešil hlavní problémy: předně se jedná o rovnovážnost valutových vztahů a obchodní výměny. Od té doby se objevila nová ekonomická centra, vyrostla důležitost regionálních měn, změnila se rovnováha sil a zájmů,“ řekl Putin.

„Je očividné, že tyto hluboké změny vyžadují adaptaci mezinárodních financových organizací, změnu role dolaru, který se, když se stal světovou rezervní měnou, změnil dnes na instrument tlaku země, jež ho emituje, na celý zbylý svět. Mimochodem, z mého pohledu je velkou chybou americké finanční moci, ale i politických center to, že samy ničí své přednosti, který byly vytvořeny tím Brettonwoodským systémem – důvěra k dolaru prostě padá,“ dodal prezident.

„Všem vnucovaný model nadvlády USA je cesta k nekonečným konfliktům, válkám – a to nejen obchodním. Jsou to boje všichni proti všem bez pravidel,“ prohlásil ruský prezident.

USA slovy Vladimira Putina rozšiřují svoji jurisdikci na celý svět, což protiřečí logice normálních mezinárodních vztahů a úkolům, kterým bude svět čelit v budoucnosti.

„Dnes před námi vznikají dva scénáře dalšího vývoje situace. Prvním je přerod univerzálního modelu globalizace, jeho změna na parodii, na karikaturu sebe sama. Společná mezinárodní pravidla se budou rušit zákony, administrativními a soudními mechanismy jedné země či skupiny vlivných zemí, jak to dělají dnes, a to říkám s lítostí, Spojené státy, když rozšiřují svoji jurisdikci na celý svět,“ řekl ruský prezident.

„Takový model nejen že protiřečí logice normálního mezinárodního jednání, které vzniká v reáliích složitého multipolárního světa, ale to hlavní – není odpovídající pro úkoly budoucnosti,“ dodal Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil na plenárním zasedání Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra. První Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum se konalo v roce 1997. Letošního Petrohradského fóra se účastnili například čínský lídr Si Ťin-pching, bulharský prezident Rumen Radev či slovenský premiér Peter Pellegrini, dále arménský premiér Nikol Pašinjan a generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj:  channelnewsasia.com