Na samém konci tiskové konference Joe Bidena, která se konala po výsledcích skončení ženevského summitu, došlo k nečekané epizodě. (Foto: Youtube)

Na otázku amerického novináře o tom, proč si je „jistý“, že Vladimir Putin změní své chování vůči USA, Biden, který už opouštěl pódium, se obrátil k autorovi otázky a řekl dost ostře: „Vůbec si nejsem jistý, že změní své chování. Proč se k čertu na to pořád ptáš?“

Poznámka o čertovi souvisí se způsobem, jakým mnoho korespondentů neočekávaně klade politikům záludné nebo provokativní otázky, uvádí dnes 17.června Hlas Ameriky.

Když se „pachatel“ majiteli Bílého domu Kaitlan L. Collinsová, která zastupovala CNN, pokusila vysvětlit svou otázku, Joe Biden zvedl prst a pokračoval:

„Kdy jsem řekl, že jsem si jistý (že Putin změní své chování)?“ Buďme upřímní: Řekl jsem, že jeho chování by se změnilo, kdyby zbytek světa reagoval na (ruské akce), a to by poškodilo jeho  postavení na světové scéně. Nejsem si jistý ničím. Jen konstatuji fakt.“

„Nicméně,“ trvala na svém novinářka, „vzhledem k tomu, že (Putin) v minulosti své chování nezměnil, a na tiskové konferenci, kterou uspořádal po několika hodinách jednání s vámi, popřel svou účast na kybernetických útocích, a odmítl dokonce jmenovat Navalného, jak to souvisí s „konstruktivitou“ schůzky? “

„Pokud tomu nerozumíš, znamená to, že neděláš dobře svou práci,“ odsekl Biden ostře, než konečně opustil tiskovou konferenci.

Bezprostředně poté někteří novináři odsoudili tón prezidenta USA.

„Pokud nejvlivnější člověk na světě není schopný odpovědět na otázky tisku, aniž by ztratil klid, možná nedělá dobře svou práci,“ napsala na Twitteru s odkazem na chování amerického prezidenta Olivia Nuzzi, novinářkau pro New York Magazine.

Doslova téměř okamžitě, těsně před odjezdem ze Ženevy, Biden uspořádal další, improvizovanou tiskovou konferenci přímo u trupu letadla, a omluvit se za svůj tón v rozhovoru s Collinsovou a vysvětlil, že by v komunikaci s novináři neměl „dělat ze sebe chytrého chlapa“.

Zdroj: pz.cz, eadaily.com