Americký prezident Donald Trump vyzval venezuelské úředníky a vojáky, aby přestali podporovat Nicolase Madura a přijali amnestii, kterou jim nabízí předseda Národního shromáždění Juan Guaidó. (Foto: Wikimedia)

„Mám dnes poselství ke každému oficiálnímu představiteli, který pomáhá Madurovi udržet se u moci. Celý svět se na vás dívá. Nemůžete se vyhnout volbě, které čelíte. Můžete přijmout velkorysou nabídku Guaida ohledně amnestie, abyste pak žili se svými rodinami v míru," prohlásil Trump ve svém projevu k přistěhovalcům z Venezuely.

Trump zdůraznil, že vojáci „nemusí plnit Madurovy rozkazy o bránění humanitární pomoci", a také dodal, že nemají právo vyhrožovat použitím síly vůči opozici, Guaidóvi a jeho příbuzným.

„Anebo můžete pokračovat v podpoře Madura. Když si tuto cestu zvolíte, pak nebudete mít bezpečné útočiště a ani snadnou cestu ven. Přijdete o všechno. Dnes tedy prosím každého účastníka Madurova režimu, aby skoncoval s touto noční můrou chudoby, hladu a smrti pro váš lid. Nyní nastal čas, aby všichni vlastenci Venezuely společně jednali jako jediný národ," podotkl prezident USA.

V lednu začaly v dané zemi protestní akce proti úřadujícímu prezidentovi Nicolásovi Madurovi, který byl znovu zvolen do této funkce loni v březnu.

Dne 23. ledna se předseda parlamentu Juan Guaidó prohlásil za prozatímního prezidenta. Tento jeho krok vzápětí podpořily USA a několik dalších zemí.

Maduro označil Guaida za loutku Washingtonu. Podobný postoj zaujalo také Rusko, Mexiko, Čína, Turecko, Indonésie a řada jiných států, které podpořily Madura jako legitimního prezidenta.

Ve Washingtonu nevylučují možnost vojenské podpory venezuelské opozice.

Zdroj:  theguardian.com