Podvody v oblasti biologického zemědělství dnes dosahují obřích rozměrů. Jde o organizovanou síť společností, která působí v mezinárodním měřítku. V podstatě jde o organizovaný zločin. Kdysi se v dobách, které označujeme jako staré dobré časy, stávalo, že ekologický zemědělec nebo obchodník s bio potravinami tu a tam podváděl. Na poli použil trochu pesticidů nebo přimíchal mezi bio vejce pár levnějších vajec z průmyslového chovu. Obvykle to prošlo bez povšimnutí a rozsah podvodu nebyl nijak veliký. V Itálii však překročili podvodníci v odvětví ekologického zemědělství toto stádium už dávno.


Poslední dobou se na přelepování značného množství průmyslových výrobků etiketami „bio“ dala i obchodní sdružení, která se opírají o rozsáhlou síť firem rozptýlených po různých zemích.

 

Výrobky jsou přelepované v EU

Od dubna se ví, že státní zastupitelství v italském městě Pesaro na pobřeží Jaderského moře zahájilo vyšetřování nikoliv jednoho domnělého podvodníka, ale 23 údajných členů padělatelské sítě. Všichni jsou Italové, ale operují mimo jiné i v Moldavsku, na Maltě a v západní Evropě. Mezi podezřelými figuruje i moldavská pobočka italského úřadu pro kontrolu bio výrobků, který by měl za normálních okolností nekalé čachry podvodníků odhalovat.

Podle vyšetřovatelů se všichni podíleli na podvodné činnosti tím, že opatřovali falešnými bio certifikáty průmyslová krmiva z Moldavska a Ukrajiny. K zamaskování původu výrobků využívali sítě sestávající z nejméně deseti firem podnikajících v různých zemích. V rozsáhlé operaci s názvem Green War už bylo zabaveno 1 500 tun kukuřice a 30 tun sóji.

V předešlých případech šlo o průmyslové výrobky vyráběné a přelepované v EU. „Nyní se produkty vyrábějí přímo pod etiketou „bio“ například v Moldavsku, kde obdrží certifikát a teprve potom se vyvážejí a dodávají na trh,“ vysvětluje státní zástupkyně v Pesaru Silvia Cecchiová. Tyto machinace komplikují úřadům práci a ztěžují jim odhalování podvodů.

 

K organizovanému zločinu není daleko

Značný objem padělaných výrobků, mezinárodní tok zboží, provázaná síť společností, zkorumpované kontrolní orgány a ‚známé firmy‘ – v souladu s definicí, kterou v roce 1990 stanovila společná pracovní skupina německého soudnictví a policie, tu lze mluvit o „organizovaném zločinu“. Stejný výraz neváhá použít dokonce ani Paolo Carnemolla, prezident federace Federbio, která sdružuje výrobce, zpracovatelské podniky a obchodníky v sektoru ekologického zemědělství.

Podle Carnemolly mohou za šíření těchto praktik opakovaná selhání dozorčích orgánů. Boj proti podvodům měl na italském ministerstvu zemědělství ještě před pár měsíci na starosti muž, který je dnes vyšetřován v souvislosti s jinou korupční kauzou. Dost důvodů, proč vážně pochybovat o jeho schopnosti vyšetřovat podvody.

 

Podíleli se na podvodech státní úředníci?

Italské ministerstvo aféra zatím nepošpinila. Aspoň že tak. V Moldavsku a na Maltě je tomu jinak. Prezidentu federace Federbio Paolu Carnemollovi připadá zvláštní, že dovoz do EU – a tudíž celní odbavení a kontrola zboží – probíhá přes Maltu, kde není odvětví ekologického zemědělství příliš rozšířeno. Mezi moldavskými a maltskými úřady podle něj neexistuje při vyšetřování žádná spolupráce: „Nevíme, kterým partnerům důvěřovat. Bojíme se, aby se [na podvodech] nepodíleli i tamní státní úředníci.“

Zdroj:  presseurop.eu