Přibližně 40 000 vojáků Národní gardy a 22 000 vojáků v záloze bude zablokováno ve službě kvůli odmítnutí vakcín COVID, uvedli 8. července představitelé americké armády. (Foto: Flickr)

„Vojáci, kteří odmítnou nařízení očkování bez schválené nebo nevyřízené žádosti o výjimku, budou vystaveni nepříznivým administrativním opatřením, včetně praporků, zákazů služby a služebních důtek,“ uvedl mluvčí armády pro Military.com.

O půlnoci 30. června vypršela lhůta pro splnění očkovacího mandátu ministerstva obrany. Nařízení přerušuje výplatu a některé vojenské výhody 62 000 příslušníkům služby.

Generálporučík amerického letectva ve výslužbě Tom McInerney kritizoval očkovací mandát Bidenovy administrativy.

„Proč by to armáda dělala, když míra přežití jejich věkové skupiny je [extrémně vysoká]?“ řekl. McInerney řekl deníku The Epoch Times.

Pokud ti, kteří dosud nesplnili termín, zůstanou neústupní ve svém rozhodnutí odmítnout očkování, mohou čelit závažnějším důsledkům.

„V budoucnu mohou být vojáci, kteří budou nadále odmítat nařízení očkování bez výjimky, vystaveni dalším nepříznivým administrativním opatřením, včetně rozchodu,“ poznamenal dále armádní mluvčí.

„Každému vojákovi dáme všechny možnosti, aby se nechal očkovat a pokračoval ve své vojenské kariéře,“ uvedl generálporučík Jon Jensen, ředitel Armádní gardy. „Nikoho se nevzdáme, dokud nebudou podepsány a vyřízeny dokumenty o odloučení.“

Ve všech státech a teritoriích vydala americká armáda podle svých údajů o očkování z 8. července pouze 23 trvalých zdravotních výjimek a 19 trvalých náboženských výjimek.

Kariéra končí myokarditidou

Poručík John Bowes (se svolením Johna Bowese)

Pilot letectva poručík John Bowes řekl koncem června deníku The Epoch Times, že osobně zná několik pilotů, u kterých se „po očkování objevil zánět myokardu a už nelétají“.

„Osobně vím o více než 700 pilotech, kteří jsou aktivně neočkovaní a podali žádost o náboženské přizpůsobení nebo požádali o zdravotní výjimku či něco podobného,“ dodal Bowes.

Letectvo se s nedostatkem pilotů potýká již několik let. Bývalý náčelník generálního štábu letectva generál David Goldfein v roce 2017 svědčil před Kongresem o nedostatku letců a v roce 2016 napsal, že situace je „tichou krizí“.

Zpráva ministerstva obrany (pdf) z roku 2019 uvádí, že ke konci finančního roku 2018 letectvu „chybělo 2 000 pilotů z celkového počtu 18 400“.

Zdroj: theepochtimes.com