Litva – Vojenská agrese Ruska proti Ukrajině a ohrožení bezpečnosti pobaltských států byly tématem jednání ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena s litevským prezidentem Gitanasem Nausedou. (Foto: Wikimedia)

Gitanas Nauseda citovaný v komuniké litevského prezidentského paláce zdůraznil, že neoprávněné kroky Moskvy podkopávají mír v Evropě a musí být zastaveny společným úsilím Západu.

Podle jeho názoru je třeba Ukrajině pomoci všemi dostupnými prostředky. „Chceme-li se vyhnout třetí světové válce, musíme to udělat hned,“ uvedl litevský prezident Gitanas Nauseda.

„Rusko představuje dlouhodobou hrozbu pro spojence v NATO a bezpečnost Evropy jako celku. Tato hrozba bude přetrvávat bez ohledu na ukončení ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Musíme se vážně připravit na obranu.“ – zdůraznil prezident Nauseda.

Na setkání s Antony Blinkenem se diskutovalo o potřebě zvýšit obranné schopnosti v regionu, včetně protivzdušné obrany. Zdůrazněn byl rovněž význam posílení americké přítomnosti v Pobaltí.

Podle litevského lídra již strategie účinného odstrašování nestačí a musí být nahrazena strategií plné obranné připravenosti. Gitanas Nauseda zdůraznil, že Litva je připravena přijmout americké vojáky natrvalo.

Litevský prezident ve svém příspěvku na Twitteru znovu zdůraznil potřebu připravit se na obranu.

„Zdůraznil jsem, že je naléhavě nutné přejít od odstrašování ke skutečné obraně. Posílení vojenské přítomnosti NATO a USA v oblasti Baltského moře je klíčové,“ zní ze zápisu hlavy státu.

Zdroj: gazeta.pl