Jednoduchý překlep způsobil, že miliony amerických vojenských e-mailů obsahujících mimořádně citlivé informace byly nesprávně přesměrovány do Mali – blízkého spojence Ruska. (Foto: Flickr / ilustrační)

E-maily byly odeslány na malijskou doménu .ML díky tomu, že lidé nesprávně zadali příponu všech amerických vojenských e-mailových adres, .MIL. Johannes Zuurbier, nizozemský internetový podnikatel, který má smlouvu na správu domény země Mali, řekl listu Financial Times, že si tohoto problému všiml již téměř před deseti lety a opakovaně se na něj pokoušel upozornit americké úřady.

Žádný z chybějících e-mailů nebyl označen jako tajný, ale mnohé z nich obsahují velmi citlivé informace o americkém vojenském personálu a zařízeních, včetně seznamů zaměstnanců základen, zdravotních údajů a dokladů totožnosti.

Jeden z e-mailů obsahoval itinerář cesty generála Jamese McConvilla, náčelníka generálního štábu armády, a jeho delegace na cestu do Indonésie, který obsahoval čísla pokojů a podrobnosti o vyzvednutí klíče od hotelového pokoje.

Zuurbier znovu bije na poplach, protože v pondělí vyprší jeho smlouva a doména .ML se vrátí vládě Mali, které je blízkým spojencem Ruska a hlavním zaměstnavatelem žoldnéřské skupiny Wagner.

Všechny chybně odeslané e-maily americké armády nyní může shromažďovat vláda.

Zdroj: thetimes.co.uk