USA – Tento týden z neznámých příčin zachvátily plameny závod na zpracování zeleniny a ořechů ve městě Dufur ve státě Oregon. (Foto: Twitter)

„Světla blikala, slyšeli praskot, šli se tam podívat a byl tam požár,“ uvádí se v hlášení na tísňovou linku okresu Wasco, které je uvedeno v deníku šerifa okresu Wasco.

Nezávislý distributor přírodních, organických a geneticky nemodifikovaných potravin, který zaměstnával asi 150 lidí, vyhořel do základů.

Týden před tímto požárem v Oregonu zachvátil masivní požár závod na zpracování masa v Conway ve státě New Hampshire. Po 16 hodinách hoření nakonec několik hasičských posádek požár ve společnosti East Conway Beef and Pork uhasilo, ale zařízení je zcela zničené.

Ve stejném týdnu v kalifornském Salinas vedl rozsáhlý požár ve zpracovatelském závodě Taylor Farms k evakuaci obyvatel, protože hořel více než 17 hodin. Taylor Farms je významná zemědělská společnost, která zpracovává a dodává mnoho salátových souprav, které lze vidět v obchodech s potravinami. Příčina tohoto požáru se v současné době vyšetřuje.

Jen několik týdnů předtím zachvátil rozsáhlý požár distribuční centrum společnosti Walmart v Plainfieldu ve státě Indiana, kde více než 1 000 zaměstnanců rozváží potraviny a další zásoby po celém regionu. Požár zničil rozsáhlý provoz o rozloze 1 milionu čtverečních metrů.

Ve stejném týdnu vzplálo jedno z největších potravinářských zařízení svého druhu v jižním Texasu a shořelo do základů. Před požárem závod Rio Fresh v texaském San Juanu pěstoval, balil a expedoval řadu texaských produktů včetně sladké cibule Texas 1015, melounů, zeleniny, zelí a kapusty. Příčina požáru není v současné době známa.

V Hermistonu ve státě Oregon v únoru náhle explodoval rozsáhlý závod na zpracování potravin a zranil 7 z téměř 400 zaměstnanců, kteří v závodě Shearer’s Foods pracovali. Podle zpráv se příčina výbuchu, který vznikl v blízkosti kotle, stále vyšetřuje.

Nejde však jen o závody na výrobu a distribuci potravin. V arizonském městě Maricopa v březnu zničil rozsáhlý požár potravinovou stanici Maricopa Food Pantry, která distribuuje potraviny méně šťastným. Při požáru, který trval 24 hodin, bylo zničeno více než 50 000 liber potravin. Tento požár je rovněž předmětem vyšetřování.

Faktem je, že od loňského roku došlo ve střediscích pro zpracování a distribuci potravin k více než desítce takových požárů a výbuchů.

Aby bylo jasno, obecné požáry skladů jsou poměrně časté. Ve skutečnosti jich hasičské sbory zasahují více než 1000 ročně. Hlavní příčinou těchto požárů je však žhářství. Navíc požáry v zařízeních na zpracování potravin nejsou tak časté a dochází k nim mnohem méně často.

Tvrdit, že všechny tyto události spolu souvisejí, by bylo pouhou spekulací. Ale vzhledem k současné situaci v dodavatelském řetězci a hrozícímu nedostatku potravin je samotná představa, že kritická infrastruktura z jakéhokoli důvodu shoří do základů, přinejmenším znepokojivá.

Zdroj: fthproject.com