Velitel vojensko-kosmických sil Islámského revolučního gardového sboru (IRGC) Amir Ali Hajizadeh uvedl, že IRGC na sebe bere plnou odpovědnost za havárii ukrajinského letadla. (Foto:

Podle jeho slov, íránský systém protivzdušné obrany viděl ukrajinské letadlo jako řízenou střelu.

„Za to jsme plně zodpovědní a bez ohledu na to, jaké rozhodnutí učiní úřady, se jím budeme řídit," řekl Hajizadeh na tiskové konferenci po oznámení příčin havárie. 

Amir Ali Hajizadeh podle portálu RT také uvedl, že „si přál, aby byl mrtvý“, když se dozvěděl o sestřelení ukrajinského Boeingu.

Podle jeho slov, íránský systém protivzdušné obrany viděl ukrajinské letadlo jako řízenou střelu.

„Systém protivzdušné obrany viděl ukrajinské letadlo jako řízenou střelu nacházející se ve vzdálenosti 19ti kilometrů,“ řekl Hajizadeh.

Dodal, že komunikace s operátorem systému protivzdušné obrany byla přerušena, nemohl se spojit a rozhodnout se. Podle něj měl 10 sekund, aby se rozhodl, zda sestřelí cíl, nebo ne, a „udělal špatnou volbu“.

Írán dříve oficiálně uznal, že letadlo Boeing 737-800, které havarovalo 8. ledna poblíž Teheránu, bylo omylem sestřeleno v důsledku „lidské chyby“.

„V důsledku lidské chyby a náhodou bylo toto letadlo sestřeleno,” praví se v prohlášení generálního štábu ozbrojených sil Íránu

V generálním štábu dodali, že sestřelili letadlo, protože se přiblížilo k důležitému vojenskému objektu. Jak se poznamenává v prohlášení, došlo k tomu „za podmínek zvýšené bojové pohotovosti“ spojené s možnou reakcí USA na raketové útoky na americké základny v Iráku.