Šéfka Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) Samantha Powerová minulý týden v panelu CNN pronesla několik velmi objevných slov o rusko-ukrajinské válce, v nichž přiznala, že USA jsou ve válce s Ruskem, ale že „bojují Ukrajinci“. (Foto: Twitter / CNN)

Její slova zazněla během „radniční“ akce CNN, které se zúčastnil i Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, u příležitosti ročního výročí ruské invaze. Konkrétně reagovala na otázku jednoho z diváků, který se ptal: „Jaký životní zájem mají USA na Ukrajině?“ ptal se divák. Na jednom místě při formulování odpovědi skutečně uvedla to, co patří k nejsměšnějším zjednodušujícím klišé, která někdy vyslovují politici ve Washingtonu – že Amerika se postaví „tyranům“.

Myslím, že Američané chápou šikanu a důležitost toho, aby se postavili šikaně,“ řekla. Ale tady řekla nahlas tu tichou část, když se nechala slyšet, že v jistém smyslu USA považují Ukrajinu za pěšáka ve větší geostrategické hře, jejímž cílem je nakonec porazit Rusko:

Vysvětlila potřebu široké koalice zemí, aby se ukázalo, že „to nejsou jen Spojené státy a Rusko, ale ve skutečnosti jsou to Ukrajinci v první linii, Ukrajinci, kteří bojují…“. Soubor předpokladů, které stojí za tímto výrokem vrcholné představitelky Bidenovy administrativy, je velmi objevný, jakkoli jej podstrčila nedbale.

Podívejte se na klip níže:

Zdroj: cnn.com