Vypadá to, že je na čase, abychom nezalepovali kameru pouze na notebooku, ale všechna „očka“ na mobilní technice. Uživatelé Facebooku upozornili na skutečnost, že její aplikace na iOS má na pozadí stále zapnutou kameru. Jestli kamera všechno nahrává nebo fotografuje, zatím není jasné. (Foto:

Jako první na tuto podezřelou skutečnost upozornil jakýsi Joshua Maddux, který o tom informoval na svém Twitteru. Neustále zapnutou kameru se mu podařilo odhalit díky nedodělávce rozhraní. Pokud na „stěně“ Facebooku otevřeme fotografii a poté ji posuneme trochu doprava, vlevo se objeví část okna kamery. Jelikož se obraz obnovuje bleskurychle a není mezi otevřením kamery a zobrazením obrázku vidět žádné zpomalení, je jasné, že kamera byla v provozu neustále.

Podobné chování aplikace bylo zaznamenáno výlučně v aplikaci Facebook na iOS 12.2.2, na dřívějších verzích firmware iPhone nebo na Androidu se tato chyba nevyskytuje. Informaci ze sociálních sítí prověřil list The Next Web a potvrzuje zranitelnost systému.

Společnost Facebook se k celé události nijak nevyjádřila. Prozatím jediným způsobem, jak uklidnit svoji paranoiu, je v nastavení systému zakázat přístup aplikace ke kameře.

Anglojazyčná média a experti zatím nedospěli k jednotnému názoru, co se ve skutečnosti děje. Je možné, že je to pouze programová chyba, ale také to ve skutečnosti může být dalším symptomem totálního sledování nejpopulárnější sociální sítě na světě svých uživatelů. Někteří komentátoři uvádí, že s podobným podezřelým chování se setkali i při používání Instagramu.