Ruská námořní mezikontinentální balistická raketa (ICBM) R-30 „Bulava“ je jednou z nejpůsobivějších zbraní na světě, píše americký portál We are the mighty. (Foto: PoR)

Podle autora článku může tento vojenský komplex zničit celá města ve Spojených státech.

„Tato ruská raketa může být poslední věcí, kterou vidíte," poznamenává článek.

Novinář věnoval zvláštní pozornost doletu rakety, která dosahuje osmi tisíc kilometrů. "To je dostatečně daleko pro ponorku (ponorka projektu 955 typu „Borej“) vystřelit z jižního pobřeží Brazílie a zasáhnout kdekoli na východním pobřeží Spojených států. A když to zasáhne, bude to mohutné," píše portál.

Autor publikace poznamenal, že „Bulava“ může nést šest až deset hypersonických manévrovatelných jednotlivě naváděcích jaderných hlavic. Celková hmotnost vypuštěných hlavic je 1,15 tun. Navíc každá ponorka nese až 16 raket.

„Toto je recept na absolutní destrukci. Každá ponorka může podle konzervativních odhadů zničit 72 cílů o velikosti města,“ konstatuje autor článku.

Úspěšné testy ICBM nás nutí zamyslet se, že tento námořní komplex je schopen zničit celé oblasti Spojených států, dodává expert.

R-30 „Bulava" (podle klasifikace NATO – SS-NX-30) je třístupňová mezikontinentální balistická raketa s pevným palivem. Je umístěna na podmořských křižnících projektu 955 „Borej“ (podrobneji o těchto ponorkách psal například National Interets – pozn. red.). Může nést až deset jaderných individuálně řízených hlavic a překonat protiraketovou obranu potenciálního nepřítele. Maximální dolet přesahuje osm tisíc kilometrů.

Zdroj: wearethemighty.com