Švýcarská garda je známá svými barevnými slavnostními uniformami v renesančním stylu. Jedná se o nejstarší vojenský sbor na světě.

Její členové se musí nechat očkovat, protože mají blízko k papeži, ale ne všichni přijali politiku povinného očkování vydanou Vatikánem.

Tři gardisté nyní sbor dobrovolně opustili, informoval italský list „Il Messaggero“. Na příslušníky Švýcarské gardy se vztahují přísnější předpisy týkající se koronavirů než na ostatní zaměstnance a návštěvníky Vatikánu.

Tři příslušníci gardy nevyhověli žádosti o povinné očkování a dobrovolně opustili sbor. Tři další byli dočasně suspendováni ze služby, dokud nebudou plně očkováni.

Poručík Urs Breitenmoser, mluvčí Papežské švýcarské gardy, považuje požadavky gardistů na očkování za přiměřené: „Toto opatření odpovídá opatřením jiných ozbrojených sil ve světě.“

Na gardisty se vztahují přísnější zdravotní předpisy než na ostatní zaměstnance a návštěvníky Vatikánu.

Obecné pravidlo, které platí od 1. října, umožňuje vstup do Vatikánu „pouze“ po předložení „zeleného pasu“, který potvrzuje dvojí očkování, uzdravení nebo negativní test, který není starší než 48 hodin.

Švýcarští gardisté jsou však s papežem v mnohem užším kontaktu každý den. Proto pro ně podle Vatikánu platí přísnější pravidla.

Zdroj: swissinfo.ch