Trumpův osobní právník Rudy Giuliani připravuje zprávu o Ukrainegate po dvoudenním výletu do Kyjeva, kde hledal "špínu" na Joe Bidena. Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko se stal jedním z hlavních „svědků Giulianiho“. (Foto: Flickr)

„Shromažďuji důkazy, abych chránil svého klienta před falešnými obviněními vůči jeho osobě,“ Giuliani stručně vysvětlil účel ukrajinské cesty v komentáři pro The New York Times.

Giuliani publikoval část „Kyjevských pocitů“ na svém Twitteru.

Zejména to, že pod křídly bývalé americké velvyslankyně Marie Jovaničové bylo ukradeno 5 miliard dolarů, z nichž většina byla podle něj utrácena na nevládní organizace amerického velvyslanectví (NGO), které zase tlačily ukrajinskou policii k tomu, aby bezpečnostní síly neprováděly žádná vyšetřování.

Giuliani napsal, že údajné zneužívání finančních prostředků USA bylo objeveno ukrajinskou Účetní komorou, zneužívání financí se datuje do období Obamovy administrativy v době, kdy byl Biden klíčovou postavou.

Giulianiho zpráva, která bude zahrnovat obviňující důkazy proti Bidenu, Jovanovičové a bývalým ukrajinským úřadům, by měla být předložena Kongresu, americkému generálnímu zástupci a ministerstvu spravedlnosti, na rozdíl od případu obžaloby zahájeného demokraty.

Trumpův advokát byl doprovázen televizními pracovníky z televizního kanálu One America News blízkém republikánům, kteří připravují třídílný program nazvaný „Ukrajinští svědci zničí Schiffův případ“ (Adams Schiff, vedoucí sněmovního zpravodajského výboru, který připravuje obžalobu na Trumpa).

To je případ Bidena, kterého Trump obvinil z korupce na Ukrajině během jeho funkce jako viceprezidenta z doby prezidenta Obamy, s tím, že přidal svého syna Huntera do plynárenské společnosti Barma a údajně za miliardu dolarů nařídil Porošenkovi, aby propustil tehdejšího generálního žalobce Viktor Šokina, který vyšetřoval případ této firmy.

Giuliani také obvinil ze lži Jovanovičovou, která svědčila proti Trumpovi v Kongresu a označila Lucenka za zkorumpovaného úředníka a Avakova za „rozumnou osobu“.

Demokraté odmítají obvinění Jovanovičové z korupce.

Podle CNN z 5 miliard dolarů, které byly podle Giulianiho odcizeny, bylo pouze 6% vynaloženo na nevládní organizace, zbytek, říkají, šel na bezpečnostní otázky a vojenské záležitosti na Ukrajině.

„Kromě toho přišlo na Ukrajinu 5 miliard z několika západních zemí, nejen ze Spojených států,“ tvrdí CNN, kde Giulianiho cesta do Kyjeva byla nazvána „anti-Bidenská expedice“.

A jak píše Wall Street Journal, Jovanovičová se pokusila zmařit Giulianiho pokusy vyvinout tlak na ukrajinskou stranu, aby vyšetřila Bidena.

„V programu, který natočili novináři společně s Giulianim, chtějí ukázat, že to byl Biden, a ne Trump, kdo tlačil na ukrajinské úřady, a že Ukrajina, ne Rusko, zasahovala do voleb v USA, za pomoci Jovanovičové. Pro Ukrajinu to bude mít také důsledky Giulianiho návštěvy - to je důkaz korupce předchozí vlády a nadměrných výdajů na nevládní organizace. Což by mohlo vést k trestnímu řízení proti Porošenkovi a konci mnoha příjemců grantů,“ řekl Giuliani.

Zdroj: pz.cz, strana.ua