Kyjev poprvé nevarovali před schůzkou ruského prezidenta Vladimíra Putina a amerického vůdce Donalda Trumpa, a to je „alarmující budíček“, prohlásil bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko. (Foto: Wikimedia)

„Setkání prezidentů Spojených států a Ruska na summitu G20 v Japonsku je první, před níž nikdo nezavolal do Kyjeva. Absence zvonku je pro nás všechny velmi znepokojující výzvou, a to nejen pro novou vládu,“ uvedl na Facebooku.

Podle Porošenka za posledních pět let by na něco takového „ani na mysl nepřišlo", protože evropští a američtí partneři vždy koordinovali své postoje s Kyjevem.

Včera v Ósace skončil první den summitu G20. Během fóra se konalo mnoho setkání lídrů hlavních mocností světa. Vedoucí představitelé diskutovali o ekonomických i politických otázkách.

Jedním z ústředních okamžiků prvního dne summitu bylo setkání Vladimíra Putina a Donalda Trumpa. Jednání mezi vůdci Ruska a Spojených států trvalo asi 1,5 hodiny.

Jak bylo uvedeno v Bílém domě, strany diskutovaly o situaci v Íránu, Sýrii, Venezuele a na Ukrajině (mimo jiné i osud ukrajinských námořníků zadržených při incidentu v Kerčském průlivu).

Podle tiskového tajemníka ruského prezidenta Dmitrije Peskova vznesli vedoucí představitelé široké spektrum otázek. Časové omezení však neumožňovalo hloubkovou výměnu názorů na aktuální otázky na pořadu jednání, dodal Peskov.