Ukrajinský prezident Petro Porošenko chystá provokaci na hranici s Ruskem, řekl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov v pořadu rádia Komsomolská pravda.

„Další informace, které jsme obdrželi a kterým jsme ochotni věřit, jsou ty, že na poslední prosincovou dekádu Porošenko plánuje ozbrojenou provokaci na hranici s Ruskou federací, na hranici s Krymem," upřesnil.

Také slíbil, že pokud k provokaci skutečně dojde, dostane Porošenko příslušnou odpověď, protože Rusko nedopustí, aby Ukrajina porušila práva obyvatel Krymu.

Lavrov dodal, že ukrajinský prezident projednává tuto provokaci se západními kurátory. Ministr zahraničí podotkl, že podle jeho informací doporučují Porošenkovi, aby pokračoval v bojových aktivitách menší intenzity, aby si mohl stěžovat v médiích na „ruskou agresi", ale vyhnul se přitom rozsáhlé vojenské odpovědi.

Poslední velkou provokaci uspořádal Kyjev 25. listopadu, kdy ukrajinské vojenské lodě Berďansk, Nikopol a Jany Kapu porušily státní hranici Ruska, několik hodin prováděly nebezpečné manévry a ignorovaly zákonné požadavky ruských úřadů.

Následkem toho bylo přijato rozhodnutí zadržet narušitele. Na palubě bylo 24 členů armády včetně pracovníků Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všichni byli zatčeni a obviněni z porušení státní hranice.

Kyjev poté obvinil Moskvu z agrese. Ukrajinská vláda zavedla válečný stav na území deseti oblastí. Tento režim dovoluje dočasně omezit ústavní práva a svobodu občanů, včetně práva na účast ve volbách.

Vladimir Putin nazval tento incident v Kerčském průlivu předem naplánovanou provokací, která souvisí s malými šancemi Petra Porošenka v blížících se prezidentských volbách. Ruský prezident prohlásil, že pohraničníci plnili své funkce na ochranu státní hranice.