Oaklandský institut vydal v únoru 2023 podrobnou zprávu s názvem „Válka a krádež„. (Foto: Flickr)

V níž odhaluje, jak zahraniční firmy tajně převzaly kontrolu nad značnou částí ukrajinské zemědělské půdy, přičemž využily liberálního zákona a spolčily se s místními oligarchy. J

ejich zjištění tehdy vyvolala vlny po celém světě, ale nakonec po více než půl roce ustoupila z pozornosti veřejnosti poté, co je západní média jako USA Today zavádějícím způsobem „ověřila“.

Využili toho, že uživatelé sociálních médií spojili nepřímé vlastnictví prostřednictvím podílů s přímou kontrolou, a zprávu instituce zdiskreditovali, načež se z obecného diskurzu do značné míry vytratila.

Málokdo mohl očekávat, že to nebude nikdo jiný než polský prezident Andrzej Duda, kdo jí právě vdechl nový život během rozhovoru pro Litevský národní rozhlas a televizi.

Vysvětloval polský problém s ukrajinským dovozem zemědělských produktů, když vypustil následující bombu:

„Chtěl bych upozornit zejména na průmyslové zemědělství, které ve skutečnosti neprovozují Ukrajinci, ale velké společnosti ze západní Evropy, z USA. Když se dnes podíváme na vlastníky většiny půdy, nejsou to ukrajinské společnosti. Je to paradoxní situace a není divu, že se zemědělci brání, protože investovali do svých farem v Polsku […] a levná zemědělská produkce pocházející z Ukrajiny je pro ně dramaticky ničivá.“

Duda reprezentuje vládu, která je všeobecně považována za jednu z nejvíce proamerických a protiruských vlád v historii, takže ho nelze věrohodně obviňovat z „prosazování kremelské propagandy“.

Proto by nepotvrdil dramatické tvrzení o většinovém zahraničním vlastnictví ukrajinského průmyslového zemědělství, byť nepřímo prostřednictvím podílů v národních společnostech, které využívají liberální zákony ve spolčení s místními oligarchy, kdyby neměl k dispozici fakta, která mu poskytli polští odborníci.

Zdroj: lrt.lt