Spojené státy považují kroky Turecka v teritoriálních vodách Kypru za provokaci a vyzývají Ankaru, aby zastavila vrtání, uvedla dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. Turecké ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že bude i nadále pokračovat ve své činnosti. (Foto:

Ankara dnes okomentovala negativní postoj EU a uvedla, že bude i nadále pokračovat v průzkumu uhlovodíků ve výlučné ekonomické zóně Kypru.

„Začátkem května na základě licencí poskytnutých našim vládám začala naše loď Fatih vrtat západně od Kypru na kontinentálním šelfu, přičemž naše země o tom informovala OSN. Vrtná loď Yavuz byla poslána jižně od poloostrova Karpas, aby mohla provádět práce na základě licence poskytnuté vládě Severokyperské turecké republiky… Turecko si zachovává svá práva na kontinentální šelf ve východním Středomoří a bude i nadále chránit tato práva turecké komunity na Kypru,“ uvádí se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Rovněž bylo zdůrazněno, že členství Kypru v Evropské unii neznamená, že by řecké společenství ostrova mohlo uzurpovat zákonná práva a zájmy tureckých Kypřanů.

„Odmítáme tvrzení řeckého ministerstva zahraničí a orgánů EU, které tyto aktivity naší země považují za nelegální. Tato prohlášení se nezmiňují o tureckých Kypřanech, kteří jsou spoluzakladateli Kyperské republiky… EU se do této nespravedlnosti zapojila, protože nepřijímá úlohu neutrálního prostředníka při jednání o řešení kyperského problému,“ dodalo turecké ministerstvo.

Dříve Morgan Ortagusová  uvedla, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny kroky Turecka v teritoriálních vodách Kypru.

„Tento provokativní krok zvýší napětí v regionu. Vyzýváme turecké úřady, aby tyto operace pozastavily,“ uvádí se v americkém prohlášení.

Mluvčí ministerstva zahraničí také řekla, že zdroje ropy a zemního plynu by měly být rovnoměrně rozděleny mezi obě komunity.

Dvě turecké vrtné lodě Yavuz a Fatih jsou v současné době kotveny u pobřeží Kypru, aby vyvrtaly vrt na těžbu ropy a plynu. Kypr a Řecko to považují za provokaci.

Zdroj:  euronews.com