„Chci… vzkázat prezidentu Zelenskému, aby už nikdy neurážel Poláky, jak to udělal nedávno při svém projevu v OSN,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki na pátečním předvolebním mítinku, informovala polská tisková agentura PAP. (Foto: Shutterstock)

Stalo se tak několik dní poté, co Morawiecki oznámil: „Už nebudeme předávat zbraně Ukrajině, protože nyní vyzbrojujeme Polsko modernějšími zbraněmi.“

Zelenskyj během svého projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyčetl „politické divadlo“ kolem dovozu obilí. Bylo to vnímáno jako výpad proti Varšavě, vzhledem k tomu, že peskoval ty, které Ukrajina považuje za pomoc ruské věci.

Tento výpad byl pro Zelenského velmi špatně načasovaný, vzhledem k tomu, že je v současné době v Severní Americe, kde má mobilizovat USA a Kanadu, aby se zasadily o setrvání v kurzu podpory Kyjeva – což znamená více peněz a modernější zbraně.

Ukrajinský vůdce měl více co říci v Kanadě, kde se setkal s premiérem Justinem Trudeauem a promluvil před Dolní sněmovnou:

„Pomůžete buď Ukrajině, nebo Rusku. V této válce nebudou žádní prostředníci. Tím, že oslabíte pomoc Ukrajině, posílíte Rusko.“

„A silné Rusko a co od něj čekat… Myslím, že historie v knihách a svědectvích na tuto otázku už dávno odpověděla. Pokud chce někdo riskovat, dobře, oslabte pomoc Ukrajincům,“ řekl podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách ukrajinského prezidenta.

Polsko nebylo v těchto komentářích přímo zmíněno, ani před Valným shromážděním OSN, ale poselství bylo jasné.

Zdroj: aljazeera.com