Velvyslanec USA v Německu Richard Grenell dříve prohlásil v interview pro německou agenturu DPA, že USA mohou přesunout část amerických vojáků z Německa do Polska kvůli tomu, že SRN zatím nezvýšila obranné výdaje na 2 % HDP. (Foto: Defense)

Rozmístění amerických vojsk v Polsku bude lépe „zadržovat Rusko“, než kdyby byla poslána do Západní Evropy, prohlásil polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz. Jeho slova uvádí televizní společnost Polsat.

„Přítomnost amerických vojsk v Polsku hraje velmi důležitou zadržující roli, než jejich další přítomnost na Západě. Rusko bude dobře přemýšlet, než použije vojenské prostředky, když uvidí přítomnost mezinárodních sil v Polsku, tím spíše amerických,“ řekl šéf zahraničněpolitického rezortu.

Vyjádřil také naději na to, že v průběhu nadcházející návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa v Polsku budou plány přemístění určité části amerických vojáků do Polska konkretizovány.

Na začátku léta se dohodly Washington a Varšava na rozmístění na polském území letky amerických výzvědných bezpilotních letounů MQ-9. USA oznámily také svůj záměr zvýšit počet svých vojáků o jeden tisíc z nynějších 4,5 tisíce, které jsou ve složení americké tankové brigády a mezinárodní praporové skupiny.

V Německu se nachází nejvíce amerických vojáků v Evropě – celkem 35 tisíc. Patří k nim 17 tisíc amerických a 12 tisíc německých civilistů zaměstnaných v americké armádě. Členské země NATO se dříve zavázaly zvýšit obranné výdaje na 2 % HDP. Kancléřka SRN Angela Merkelová nejednou prohlásila, že se Berlín bude i nadále snažit o dosažení tohoto cíle. V letošním roce budou výdaje SRN na obranu činit 1,36% HDP.

Zdroj:  polsatnews.pl