Přívodní ropovod v Dakotě byl zastaven, což představuje ohromné vítězství pro tisíce domorodých indiánských protestujících, kteří museli nejdříve přetrpět barbarské zacházení z rukou militarizované policie a korporátních pochopů, když celé měsíce vedli kampaň na ochranu své půdy a vody. Podle zpráv armádní ženijní útvary už informovaly kmen Oceti, že práce na kontroverzním přívodním potrubí v Dakotě zastaví, aby se nejdříve mohla provést studie dopadu na životní prostředí.


Náměstkyně ministra obrany pro veřejné práce Jo-Ellen Darcy toto rozhodnutí oznámila v neděli s tím, že armádní ženisté nakonec uznali „potřebu pro toto potrubí přezkoumat alternativní trasy.“

„Ač jsme neustále vedli diskuse a výměnu nových informací se Siouxy ze Standing Rock a s Dakoty, je jasné, že je třeba ještě mnoho práce vykonat,“ uvedla v prohlášení Darcy. „Pro to, aby se tato práce dokončila odpovědně a efektivně, bude nejlépe, když se přezkoumají alternativní trasy pro průchody tohoto potrubí.“

Protestující v této lokalitě Severní Dakoty řadu týdnů tábořili, aby demonstrovali proti tomuto projektu za 3,8 miliardy $, přičemž namítali, že se tím zničí životní prostředí a zamoří pitná voda používaná kmenem Siouxů ze Standing Rock.

V sobotu protestující odpověděli na zprávy, že jim bylo nařízeno vystěhování, zařeknutím se, že zůstanou, s dodatkem, že tento rozkaz od ženistů bude znamenat pouze zvýšení napětí s militarizovanou policií.

Dnes se do tábora ve Standing Rock sjelo více než 3 000 veteránů ode všech zbraní ozbrojených sil Spojených států, aby i oni Siouxy podpořili v jejich odporu ke stavbě ropovodu, který by měl přecházet přes sporné území spravované Ženijními útvary US Army.

Vypadá to, že to byl příjezd tisíců veteránů, co bylo tou poslední kapkou, po níž přetekl pohár, a Armádní ženisté couvli, když i federální agentura stavby vodních cest oznámila, že „odmítla výjimky z předpisů potřebné k dokončení Přívodního ropovodu v Dakotě,“ jak uvedl plukovník Henderson, který o tom nejdříve uvědomil spolu-organizátora Veteránů za Standing Rock Michaela A. Wood Jr.

„To je historické,“ řekl rozjařený Wood, když se dověděl, že tyto měsíce se táhnoucí protesty dosáhly svého.