Nová doba ledová přijde na naši planetu za sto tisíc let. S takovou prognózou přišel profesor na Tokijské univerzity Masayuki Ikeda, který zastupuje oddělení planetárního výzkumu a studií Země. (Foto: NASA)

Společně se svými kolegy se Ikeda stal autorem nedávné studie o vlivu monzunů na klima a vývoj dinosaurů před deseti miliony let. Vědci ve své práci použili zejména teorii srbského inženýra Milutina Milankoviće, v němž tento vědec spojoval kolísání množství slunečního světla a záření na Zemi se změnami úhlu sklonu zemské osy k rovině její oběžné dráhy.

„Na základě teorie Milankoviće  přijde nová doba ledová za 100 tisíc let, ale záleží to na lidském faktoru emisí oxidu uhličitého,“ uvedl Masayuki Ikeda.

Nová studie uvádí, že klesající koncentrace CO2 a ochlazování zemského klimatu spolu se silnými monzuny vedly ke zvýšení počtu dinosaurů. Navíc v důsledku rozšíření zdrojů potravy a vody asi před 212 miliony let, v období triasu  druhohor (mezozoikum), se oblast jejich osídlení na planetě zvětšila.

Podle profesora je nyní Země na vrcholu cyklu trvajícího 10 milionů let s chladným intenzivním monzunovým podnebím a nízkou koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře. Tento čas může být příznivý pro organismy zvyklé na chlad a vysokou vlhkost.

Výzkum se nyní zaměří na to, jak desetimilionový cyklus ovlivnil vývoj nejen dinosaurů, ale také savců a rostlin.

Zdroj:  nation.com.pk