Polsko zahájilo program distribuce jodových tablet záchranářům a pracovníkům první pomoci, počínaje regionálními hasičskými sbory, kteří je následně mohou rozdávat obyvatelstvu, v případě možné radioaktivní katastrofy v největší evropské jaderné elektrárně. (Foto: Flickr)

O plánu poprvé informoval ve čtvrtek náměstek polského ministra, který varoval před možností nebezpečného radioaktivního ozáření v souvislosti s pokračujícími boji na sousední Ukrajině, kde se technici v Záporožské jaderné elektrárně nadále potýkají s problémy při udržování bezpečnostních opatření.

„Po zprávách v médiích o bitkách v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny jsme se rozhodli… s předstihem přijmout ochranná opatření k distribuci jódu,“ uvedl polský úředník Blazej Pobozy ve vysílání celostátního rozhlasu.

„Chtěl bych všechny občany ujistit, že se jedná o běžné, preventivní akce, které nás mají ochránit v případě situace, která… doufám, že nenastane.“ Jodové tablety mohou pomoci chránit před stavy spojenými s radioaktivním ozářením, jako je například rakovina štítné žlázy.

Elektrárna trpí častým přerušováním elektrických kabelů, byla několikrát odpojena od národní energetické sítě a vrátila se k záložním opatřením, a to uprostřed ostřelování v oblasti, protože komplex od března obsadilo přibližně 500 ruských vojáků.

Obě strany se i nadále vzájemně obviňují ze zhoršujících se provozních podmínek, kvůli nimž provozovatelé elektrárny začátkem měsíce z opatrnosti odstavili šestý reaktor, zatímco se po požáru obnovovalo elektrické vedení.

Začátkem tohoto měsíce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil: „Kvůli ruské provokaci je Záporožská elektrárna krůček od radiační katastrofy“.

Na místě je stále přítomno několik úředníků MAAE, přičemž jaderný dozor OSN hovoří o realizaci plánů na vytvoření „ochranné zóny jaderné bezpečnosti“ kolem elektrárny.

Byly učiněny různé pokusy o modelování dopadu případného radiačního spadu soustředěného v Záporoží…

Níže je uveden časový přehled událostí na základě ukrajinského regionálního zpravodajství a Yahoo News:

  • Rusko se zmocnilo černobylské jaderné elektrárny na začátku rozsáhlé invaze na Ukrajinu. Dne 4. března se zmocnilo Záporožské JE, čímž vznikla hrozba radiační katastrofy. V polovině března ruské okupační síly odpálily na území ZNPP munici.
  • Dne 15. července společnost Energoatom oznámila, že Rusko rozmístilo na území ZNPP několik raketových systémů. Ruské síly tyto zbraně používaly k ostřelování oblasti kolem města Nikopol.
  • Dne 1. září dorazila do ZNPP mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
  • Dne 2. září generální ředitel MAAE Rafael Grossi potvrdil, že dva zástupci organizace zůstanou v ZNPP i po skončení mise.
  • Dne 5. září čtyři ze šesti inspektorů MAAE ukončili inspekci elektrárny a opustili ZNPP. Dva pracovníci MAAE v elektrárně zůstali.

V důsledku požáru způsobeného ruským ostřelováním ZNPP bylo 5. září odpojeno poslední vedení spojující ZNPP a Záporožskou tepelnou elektrárnu s ukrajinskou energetickou sítí.

Zdroj: yahoo.com