Před několika lety byla objevena ohromující nová droga s vysokou účinností v určitých částech těla, a to na místě, kde bylo objeveno už mnoho drog bojujících s chorobami, v deštném pralese Queeslandu. Tato droga se vytahuje z bobule stromu Hylandia, kdy klíčové slovo v označení poukazuje, že tento výtažek nejspíš obsahuje i další přídavné ingredience.

EBC-46 je zatím vyzkoušená jen na několika druzích domácích mazlíčků jako jsou psi a kočky, údajně zabíjí nádory v hlavě, krku a tlustém střevě.

Je zajímavé, že funguje jen v těchto konkrétních oblastech, což bude sloužit k dalšímu výzkumu. Zatím nikdo neposkytl reálnou informaci, proč není účinná v jiných oblastech těla živočichů a údajně funguje ve zhruba asi 70 procentech případů.

„Zhruba do 24 hodin oblast nádoru zčerná a o dva dny později už vidíte jen strup, a asi za 1,5 týdne odpadnou strupy a zůstane jen čistá kůže bez jakéhokoliv nádoru. Ta rychlost mě opravdu překvapila,“ řekl Boyle z Berghoferova lékařského výzkumného institutu QIMR pro Guardian.

Už bylo vydáno povolení ke zkouškám na lidech, podle posledních zpráv, i kdyby ty byly úspěšné, není pravděpodobné, že by tato léčba nahradila chemoterapii, prostě proto, že někteří lidé budou lépe reagovat na chemoterapii. Takovéto typy výstupů mohou u člověka vyvolat i určité znepokojení.

V situaci, jako je tato, je dost snadné vědcům nedůvěřovat. Nikoliv, že by snad byli nepoctiví, ale co když se té drogy zmocní farmaceutické společnosti? Dovolí všem, aby k ní měli přístup? Nebo vyšroubují cenu tak vysoko, si ji všichni nebudou moci dovolit, jako to udělali s léčbou HIV?

Doufejme, že vědci a ty vlády, co se do toho zapojí, udělají jednou správnou věc, něco morálně správného pro celé lidstvo a fyzické i duševní zdraví celého světa.

Já jsem ale dost skeptický. Mám dost problémy věřit těm u moci. Ale doufejme, že tentokrát to třeba špatně nedopadne. Dokud se nedovíme více.