Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová okomentovala rozhodnutí Polska, které se týkalo toho, že delegace z Ruska nebyla pozvána na akce konané u příležitosti výročí začátku 2. světové války. Při této příležitosti navíc označila pozici Varšavy za hloupou. (Foto: Wikimedia)

V neděli 1. září se v centru Varšavy konala vzpomínková akce, která se konala u příležitosti 80. výročí vypuknutí 2. světové války. Na dané akce však Polsko nepozvalo ruskou delegaci, i když pozvalo všechny své současné spojence v NATO, EU, a to včetně Německa a zemí Východního partnerství.

Zacharovová upozornila na prohlášení náměstka ministra zahraničních věcí Polska, Szymona Szynkowského vel Sęka, v rozhlasu Radio Maryja.

Szynkowský tehdy prohlásil, že Rusko není pozváno na danou akci proto, že země byly v této době vybrány na základě „současných kritérií“. Diplomat mimo jiné dodal, že chce Polsko vzdát hold památce tragických událostí v „duchu historické pravdy“, v čemž Rusko údajně vůbec není zainteresováno.

Poznamenal, že Varšava mění svůj přístup k historickým otázkám. Před deseti lety byl totiž jedním z hlavních hostů akce, věnované výročí začátku 2. světové války, ruský prezident Vladimir Putin. Nyní však místo něj pozvali amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Mezitím však americký lídr zrušil svou návštěvu Polska, a to kvůli hurikánu Dorian. Místo něj tak Spojené státy zastupoval viceprezident Michael Pence.

„Do takové hloupé pozice se oficiální Varšava už dlouho nedostala,“ napsala Zacharovová na své stránce na Facebooku. 

Polské úřady vysvětlily odmítnutí pozvat Rusko tím, že Moskva v roce 1939 porušila mezinárodní právo. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov reagoval tak, že žádné vzpomínkové události v jakékoli zemi na světě, které pojednávají o výročí Velké vlastenecké války a druhé světové války, nelze bez účasti Ruské federace považovat za úplné.