Ještě nedozněly libé fandáry o dohodě na summitu Evropské unie ohledně migrační krize a už zazněly skřípavé zvuky.

Polsko odmítá vznik přijímacích středisek pro migranty v Evropské unii, prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki novinářům v Bruselu.

V Bruselu se 28. – 29. června konalo zasedání Evropské rady. Jak bylo oznámeno, vedoucí představitelé EU na summitu ve čtvrtek schválili dokument o migraci, který stanoví, mimo jiné, vytváření řízených středisek pro migranty v Evropě.

„Centra, o nichž byla řeč… Podporujeme budovat mimo Evropskou unii „horká místa“ nebo platformy, kde bude možné posuzovat lidi, žadatele o azyl,“ cituje Morawieckého RIA Novosti.

„Zároveň jsme proti vytváření těchto center uvnitř Evropské unie, protože věříme, že to může být něco jako pozvání do Evropské unie pro desítky milionů přistěhovalců,“ zdůraznil.

„Zároveň se v případě Itálie nebo Řecko nebo jiné země, již mají taková střediska nemůžeme stavět proti jejich suverénnímu rozhodnutí, navíc věříme, že musíme pomáhat zemím na jihu Evropské unie,“ dodal polský premiér.

Morawiecki poznamenal, že myšlenku přijímacích středisek pro migranty vyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán už před dvěma lety.

Summit EU se mimo jiné dohodl na ukončení přerozdělovaní přistěhovalců podle kvót a schváli další 3 miliardy eur Turecku na jehož území se koncentruje několik milionů uprchlíků.

Zdroj:  ria.ru