Lhůta politického azylu, který Edwardu Snowdenovi poskytlo Rusko, vyprší v roce 2020 a zatím není jasné, jestli bude prodloužena, uvádí Die Welt. (Foto: Flickr)

Podle slov samotného Snowdena by nebyl proti, kdyby dostal politickou ochranu od Německa, ale evropské vlády se ho bojí a snaží se bránit jeho příjezdu.

Lhůta azylu, který poskytlo Rusko bývalému pracovníku amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, skončí začátkem roku 2020, uvádí Die Welt.

Vzhledem k tomu Snowden počítá s tím, že se přestěhuje do Německa nebo nějaké jiné země EU.  

„Azyl, který mi dnes poskytne Německo, už nebude vnímán jako nepřátelská akce vůči USA. To je jasné každému, kdo má objektivní názor na dějiny,“ řekl Snowden během svého interview pro noviny.

Kromě toho Snowden obvinil Německo a Francii z nečinnosti a uvedl, že Berlín ani Paříž v jeho věci nic nepodnikly.

„Byl bych rád, kdybych dostal od Německa nebo Francie politickou ochranu, a podal bych žádost o azyl, ale tamní vlády hledaly záminky, aby zabránily mému příjezdu,“ prohlásil Snowden.

Podle jeho slov nebylo v informacích, které odhalil, nic, co by mohlo ublížit lidem. „Domnívám se, že evropské vlády se mne bojí,“ uvádí Die Welt Snowdenova slova.

Snowden dále upozornil, že pokud ho naleznou mrtvým, tak to nebude sebevražda. Uvedl to v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel.

„Mám důležité prohlášení pro záznam. Nemám a nikdy jsem neměl sebevražedné sklony. Mám filozofické námitky proti sebevraždě, a pokud se stane, že vypadnu z okna, tak si můžete být jisti, že mě někdo strčil,“ zdůraznil.

Noviny připomínají, že Edward Snowden žije od roku 2013 Rusku: lhůta jeho azylu skončí v roce 2020 a zatím není jasné, bude-li bude prodloužena.

USA požadují jeho vydání, neboť vyzradil informace o celosvětovém sledování prováděném americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA).

Snowden rovněž napsal své paměti, kde vysvětluje své kroky a proč se k nim odhodlal.

Zdroj:  dw.com