Izraelské zdroje potvrdily, že na tajném íránském jaderném podniku ve Fordow došlo k výbuchu, píše britský list The Times s odkazem na izraelské tajné služby. Izraelské zdroje rovněž sdělily, že nemají údaje o příčinách výbuchu a nemohou potvrdit, že tento incident v podniku na obohacování uranu byl následkem diverze. Izraelci odmítli komentovat zprávy o tom, že v okolí Fordow byla údajně v den výbuchu spatřena izraelská válečná letadla. Íránská vláda informaci o výbuchu vyvrátila.

Americký web World Net Daily oznámil, že na tajném podzemním objektu ve Fordo došlo k silnému výbuchu a 240 zaměstnanců íránského jaderného komplexu je zablokováno pod zemí.

Zmíněný web uvádí slova bývalého pracovníka íránských zvláštních služeb, který informoval o výbuchu, k němuž došlo podle předpokladu 21. ledna.

Podle jeho údajů byl výbuch natolik silný, že se zřítily všechny budovy ve vzdálenosti 5 km.Informuje se o tom, že íránské úřady jsou přesvědčeny, že výbuch v komplexu byl důsledkem sabotáže a výbušnina byla na objekt dopravena maskovaná jako zařízení.

Íránská vláda označila celou oblast za uzavřenou a považuje tento výbuch za jasnou záškodnickou činnost. Objekt se nachází v hloubce 90 metrů pod zemí, což ho mělo chránit před útoky ze vzduchu.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>