Americký deník New York Times uvedl, že více než 1.300 tajných hodnotících zpráv americké armády věnovaných incidentům úmrtí civilistů při amerických útocích vůči zemím na Blízkém východě, je označeno výrazem „vážné chyby v informacích“. (Foto: Flickr)

Počet úmrtí civilistů při amerických leteckých útocích na Blízkém východě je mnohem vyšší, než Spojené státy přiznávají.

Americký deník New York Times získal tajné hodnocení americké armády, ve kterém se uvádí, že byly provedeny letecké útoky, jejichž cíl nebyl jasný, které způsobily úmrtí tisíců civilistů, včetně mnoha dětí. Zpráva poukazuje na to, že se jedná o ostrý kontrast s obrazem, který vytvořila americká vláda, že zahajuje válku s drony s přesným snímáním a s přesnými raketami.

Po přezkoumání na místě téměř 100 míst v Iráku, Sýrii a Afghánistánu deník New York Times uvedl, že ačkoli americká armáda nenavštívila tato místa, ani nemluvila s místními svědky, stále často popírá zprávy o civilních obětech a uvádí, že zprávy nejsou důvěryhodné.

Kromě toho, i když Spojené státy uznaly civilní oběti, nespěchaly s platbou na odškodnění. New York Times uvedl, že „odškodnění bylo vyplaceno v méně než tuctu případů“.

Pentagon uvedl, že Spojené státy způsobily při leteckých útocích v Sýrii a Iráku smrt 1.417 civilistů. Od roku 2018 bylo v Afghánistánu zabito 188 civilistů, ale New York Times napsal, že i když stále není způsob, jak určit přesný počet úmrtí, je jisté, že počet obětí je mnohem vyšší, než číslo uznané Pentagonem.

Zdroj: nytimes.com