Společnost Pfizer stahuje všechny šarže léku proti kouření Chantix kvůli přítomnosti karcinogenů. (Foto: Shutterstock)

Společnost Pfizer dobrovolně stahuje všechny šarže svého léku proti kouření Chantix kvůli vysokému obsahu rakovinotvorných látek zvaných nitrosaminy v tabletách.

Stahování se týká všech šarží 0,5 mg a 1 mg tablet vareniklinu, uvedl ve čtvrtek Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Dlouhodobé užívání léku může vést k „potenciálnímu zvýšenému riziku vzniku rakoviny u lidí, ale bezprostřední riziko pro pacienty užívající tento lék neexistuje“.

Z tohoto důvodu FDA v pátek uvedl, že pacienti užívající stahovaný lék „by měli pokračovat v užívání svého stávajícího léku, dokud jim lékárník neposkytne náhradu nebo dokud jim lékař nepředepíše jinou léčbu“.

„Zdravotní přínosy odvykání kouření převažují nad rizikem vzniku rakoviny způsobené nitrosaminovou příměsí ve vareniklinu,“ dodal úřad FDA.

Společnost Pfizer původně pozastavila distribuci léku v červnu a dosud již stáhla několik šarží léku.

Společnost tehdy uvedla, že pozastavení distribuce bylo provedeno z důvodu opatrnosti, dokud nebudou provedeny další testy. V srpnu pak společnost Pfizer rozšířila stahování na další šarže léku proti kouření.

Přípravek Chantix byl schválen úřadem FDA v květnu 2006 jako lék na předpis, který pomáhá dospělým starším 18 let přestat kouřit a obvykle se užívá po dobu 12 až 24 týdnů.

Zdroj: nbcnews.com