Norská vláda v pátek oznámila, že od soboty bude zrušena většina posledních zbývajících omezení týkajících se koronaviru a život se vrátí do normálu se „zvýšenou připraveností“. (Foto: Flickr)

Norská premiérka Erna Solbergová v pátek oznámila, že od zítřejší 16. hodiny bude v Norsku zrušena většina posledních zbývajících národních opatření Covid-19.

„Nyní můžeme žít téměř jako předtím, než nás pandemie zasáhla. Nemyslím si, že všechno bude jako dřív. Myslím, že koronavirus nás ovlivní do konce života, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Poznali jsme, jak jsme zranitelní a jak mnoho můžeme dokázat, když budeme držet při sobě,“ řekla Solbergová na páteční tiskové konferenci.

Rozhodnutí zrušit opatření, jako je sociální distancování, bylo přijato na základě doporučení Norského institutu veřejného zdraví (NIPH) a norského ředitelství pro zdraví.

Kromě toho budou také zrušena omezení počtu osob na shromážděních a budou zrušena pravidla, která brání podnikům vpouštět hosty po půlnoci, a návštěvníci klubů budou moci opět vyrazit na taneční parkety.

Přestože většina posledních zbývajících opatření bude zrušena, ti, kteří budou mít pozitivní test na Covid-19, se budou muset stále sami izolovat a neočkované osoby žijící s někým nakaženým budou muset také do karantény.

Obce budou mít i nadále právo zavést svá místní omezení a politiku týkající se obličejových masek a omezení shromažďování.

Zdroj: thelocal.no