Společnost Pfizer představila nové statistiky o vedlejších účincích po aplikaci třetí dávky vakcíny, kterou americká firma vyvinula spolu s německou společností BioNTech. (Foto: Flickr)

Výzkumu se zúčastnilo 306 osob a z uvedených dat vyplývá, že vedlejší účinky po aplikaci třetí dávky se většinou podobaly těm, které byly zaznamenány po aplikaci druhé dávky.

Tento týden Pfizer odeslal na americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) data, která svědčí o tom, že vedlejší účinky po podání třetí dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech se z větší části podobají těm, které byly dříve registrovány po aplikaci druhé dávky této očkovací látky.

Výzkum zahrnoval kolem 300 účastníků ve věku od 18 do 55 let. Uvádí se, že 63,7 % lidí, kteří se zúčastnili výzkumu, pociťovali po podání třetí dávky preparátu únavu, u 48,4 % osob byla zaznamenána bolest hlavy, 39,1 % naočkovaných třetí dávkou přitom cítili bolest svalů.

Podle oficiálních informací se ve většině případů jednalo o mírné či velmi mírné vedlejší účinky. Ve srovnání s druhou dávkou vakcíny má třetí dávka větší vliv na mladé lidi, píší média s odkazem na údaje představené Pfizerem.

Kromě toho byly v řadě případů zaznamenány i nečekané vedlejší účinky, mezi nimiž jsou například otoky lymfatických uzlin, které se objevily u 16 účastníků výzkumu. Celkem nestandardní vedlejší účinky byly zaevidovány v 44 případech.

Zdroj: cnbc.com