Pentagon v úterý zveřejnil pokyny, jak mohou příslušníci služby požádat o náboženskou výjimku místo očkování proti koronaviru. (Foto: Flickr)

Do poloviny září budou muset všichni vojáci v aktivní službě dostat do rukou injekce proti koronaviru, protože počet případů v celé zemi opět roste.

„Pro každou povinnou vakcínu existuje možnost náboženské výjimky a existuje proces, kterým procházíme, abychom jednotlivci poradili jak z lékařského hlediska, tak z hlediska velení o využití náboženské výjimky,“ řekl v úterý tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby.

Kirby uvedl, že příslušníci vojenské služby, kteří chtějí požádat o výjimku, budou muset být konzultováni lékařem a velitelem ohledně rizik, která představuje nepodstoupení očkování.

Kromě toho s nimi bude projednáno, jak by toto rozhodnutí mohlo ovlivnit jejich schopnost nasazení, cestování, nebo dokonce zařazení – ačkoli procesy podávání žádostí se budou v jednotlivých složkách lišit.

„Svobodu náboženství a vyznání bereme v armádě vážně, je to jedna z věcí, které se hájíme,“ řekl Kirby. „A tak je to něco, co se dělá velmi pečlivě.“

Povoleny budou i výjimky pro již existující zdravotní potíže, ty však budou určeny lékařem.

Kirby rovněž uvedl, že každý příslušník služby, který bude váhat, zda vakcínu podstoupit, obdrží poradenství o její bezpečnosti a účinnosti.

„Očekáváme, že jakmile bude očkování povinné, vojáci budou….dělat správnou věc,“ řekl.

„Pokud jde o tuto konkrétní vakcínu, ministr očekává, že velitelé budou přistupovat k podávání této vakcíny – jak napsal ve svém memorandu – s profesionalitou, dovedností a soucitem.“

Kirbyho komentáře přicházejí jen den poté, co ministr obrany Lloyd Austin oficiálně oznámil, že všichni příslušníci služby, kteří ještě nejsou očkováni, budou muset do 15. září obdržet buď vakcínu společnosti Pfizer, Moderna, nebo Johnson & Johnson.

Vakcínu dostalo více než 74 procent příslušníků námořnictva. Ostatní složky však zaostávají.

Letectvo hlásí 65procentní proočkovanost, zatímco armáda oznámila, že alespoň jednu injekci do ruky dostalo 50 procent příslušníků její služby.

Zdroj: foxnews.com