Pentagon v úterý oznámil, že vakcína Covid-19 již nebude pro vojáky povinná, jak vyplývá z nového memoranda podepsaného ministrem obrany Lloydem Austinem. (Foto: Flickr)

Memorandum – všeobecně očekávané, protože nová legislativa podepsaná 23. prosince mu ukládala povinnost zrušit mandát do 30 dnů – však dává velitelům volnost v rozhodování o způsobu nasazení neočkovaných vojáků, ať už to znamená cokoli.

Před tímto rozhodnutím již ministerstvo obrany zastavilo veškerá trestní opatření proti personálu, který očkování odmítl.

„Ministerstvo bude nadále propagovat a podporovat očkování proti COVID-19 u všech příslušníků služby,“ uvádí se v Austinově sdělení. „Očkování zvyšuje operační připravenost a chrání ozbrojené síly.“

Třicetidenní požadavek na zrušení mandátu byl zaveden na základě zákona o výdajích na obranu ve výši 858 miliard dolarů, který v prosinci podepsal prezident Joe Biden, jenž se postavil proti tomuto ustanovení podporovanému GOP a souhlasil s Austinem, který tehdy řekl, že zrušení mandátu není v nejlepším zájmu armády.

Nakonec Biden ustoupil, aby dosáhl schválení zákona. Více než 8 400 vojáků bylo nuceno opustit armádu kvůli odmítnutí úderu.

Zdroj: zerohedge.com