Americký prezident Joe Biden v den výročí útoku na Kapitol obvinil bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze snahy zabránit pokojnému předání moci v zemi. (Foto: Flickr)

„Poprvé v historii prezident nejenže prohrál volby, ale pokusil se zabránit pokojnému předání moci, když na Kapitol zaútočil násilnický gang. Ale nevyhráli,“ řekl Biden v Kongresu.

Svého předchůdce nejmenoval, ale opakovaně poukázal na to, že „bývalý americký prezident vytvořil řadu lží kolem voleb 2020“ a samotný útok „sledoval celé hodiny v televizi“.

„Jeho nemocné ego pro něj znamená víc než naše demokracie,“ řekl Biden a vyčetl svému předchůdci, že nemohl a „odmítl“ přijmout porážku.

Není to poprvé, co se Biden pustil do kritiky Trumpa. V říjnu minulého roku oznámil, že je úspěšnější než bývalý americký lídr Donald Trump jak ve sféře boje proti koronaviru, tak v ekonomice.

Biden se do kritiky svého předchůdce pustil na mítinku na podporu demokratického kandidáta na guvernéra státu Virginie Terry McAuliffeho.

Jeho republikánského protivníka Glenna Youngkina prezident označil za „přisluhovače“ Trumpa, který se bojí tohoto spojení.

„Podporuje hloupé nápady a špatný seznam přisluhovačů Donalda Trumpa. Donald Trump je jediný prezident od doby Herberta Hoovera ve 30. letech 20. století, který za čtyři roky vládnutí ztratil více pracovních míst, než vytvořil. My jsme za pouhých devět měsíců vytvořili více pracovních míst než kterýkoliv prezident v americké historii za stejné období,“ pochlubil se Biden, jehož hodnocení padá rekordním tempem.

Biden také zopakoval, že za Trumpa, v jehož prezidentství byly vyvinuty vakcíny proti koronaviru a byla zahájena očkovací kampaň, se nechaly očkovat pouze dva miliony Američanů, zatímco za Bidena je to mnohem více.

Zdroj: cnbc.com