Již dříve papež František navštívil islámský svět ve SAE. Nyní se chystá do muslimského Maroka v severoafrické zemi. Dnes o tom informovaly slovenské Hlavné správy. Během své návštěvy chce podpořit marockou vládu zaměřenou proti terorismu a umírněný islám. (Foto: Wikipedia)

František teprve nedávno navštívil Spojené arabské emiráty (SAE), kde s předním sunnitským imámem podepsal dokument odsuzující násilí.

Papež tehdy uvedl, že oba náboženští předstvitelé chtějí vyslat „jasný a rozhodný" signál, že mezi křesťanským a islámským světem je možný vzájemný respekt a dialog, uvádí  portál.

Na konci března má Papež naplánovanou cestu do marocké metropole Rabat, což vyplývá z Vatikánského programu.

František se setká s králem Muhammadem VI. i s kněžími a řeholními sestrami působícími v zemi. Pro tamní katolickou komunitu bude také sloužit mši, přičemž plánuje i návštěvu sociálního centra v Rabatu.

Maroko již dlouho samo sebe označuje za klíčového spojence v boji proti islámskému extremismu a jeho král opakovaně kritizuje džihádismus a diskuze radikálního islámu, píší HS.

V severozápadní části země navštíví František školu pro imámy, nazvanou podle panovníka Institut Muhammada VI. Tento institut navštěvují islámští kazatelé z Maroka, subsaharské Afriky i Evropy.

Škola byla otevřena v roce 2015 a přijímá přes 700 studentů ročně. Je součástí aktivit marocké vlády zaměřených proti terorismu a fundamentalistickému islámu, které byly zahájeny v roce 2004.

Přesto Maročané tvoří neobvykle velkou část z válečníků extremistické skupiny Islámský stát (IS), uvádí portál.

Rabatská vláda se po celá desetiletí snaží dohlížet na náboženské učení v marockých komunitách v zahraničí, kde se někteří bojovníci pocházející z této země radikalizovali.