Člen Výboru pro obranu Ruské federativní rady Franc Klincevič komentoval slova amerického ministra zahraničí Mike Pompea, že by se Krym „měl vrátit Ukrajině“. (Foto: Kremlin)

Pompeo během rozhovoru s nevládní organizací Washington Economic Club řekl, že Krym „by se měl vrátit Ukrajině“. Pompeo také dodal, že ministerstvo zahraničí spolupracuje s novými orgány Ukrajiny.

Klincevič poznamenal, že Rusko má dnes přesně stejný důvod, proč neuznat statut Texasu coby americké území, když Pompeo prohlašuje, že je nutné vrátit Krym Ukrajině. Také připomněl, že Krym se stal ruským v roce 1783, tj. více než 60 let před tím, než se Texas stal součástí Spojených států.

Rozhodnutí lidí na Krymu v referendu v roce 2014 o sloučení s Ruskem je návratem k základům, „a žádná moc to nemůže znovu přehodnotit“, zdůraznil senátor.

„Ze zřejmých důvodů nás ani nenapadne požadovat návrat státu Texas Mexiku. Doufám, že v USA se konečně přestanou snažit dosáhnout nemožného, otravovat rusko-americké vztahy a politické klima po celém světě," napsal poslanec na své stránce na Facebooku.

Je skutečností, že mezi Krymem a Texasem lze nalézt analogii.

V roce 1821 se Texas stal součástí samostatného Mexika, poté nastala větší kolonizace regionu. Roku 1836 byla po revoluci vyhlášena samostatná Texaská republika, kterou v roce 1845 na přání jejích obyvatel a politiků anektovaly Spojené státy. Texas se tak 29. prosince 1845 stal 28. státem USA, kterým svoji suverenitu formálně předal 19. února 1846.

Krym se stal ruským regionem po referendu uskutečněného v březnu 2014, ve kterém 96,77% voličů v Krymské republice a 95,6% obyvatel Sevastopolu souhlasilo s připojením k Rusku. Referendum se konalo po převratu na Ukrajině.

Zdroj: pz.cz