Otestovali celou zemi a nyní mají největší úmrtnost na světě, této tíživé situace s koronavirem na Slovensku si všiml americký zpravodajský portál Yahoo! News. (Foto: Pixabay)

Novinářka si pokládá otázku, jak je možné, že země, která dokázala otestovat veškeré obyvatelstvo, má nejhorší úmrtnost na covid-19.

V textu, který vyšel ve středu, novinářka píše, že ačkoli bylo Slovensko první zemí na světě, která otestovala veškeré své obyvatelstvo na koronavirus, nyní má největší úmrtnost v přepočtu na obyvatele, tj. 17,82 denních úmrtí na milion obyvatel.

Dostalo se tak dokonce před Portugalsko s 14,81 úmrtími, Černou Horu s 12,63 úmrtími, San Marino s 12,63 úmrtími, ale i Česko s 12,23 úmrtími.

Článek upozorňuje, že statistika se začala zhoršovat právě poté, co došlo k onomu celoplošnému testování, na kterém trval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zpočátku nové případy skutečně klesly o 60 %. Nicméně několik měsíců nato se situace zcela obrátila.

Přitom právě země střední a východní Evropy zvládly první vlnu pandemie mnohem lépe než řada západních států.

Hlavní vinou podle slovenských úřadů je britská mutace koronaviru, která je mnohem nakažlivější. Mutace byla odhalena v 74 % prozkoumaných vzorcích.

Česká republika na tom rovněž není nejlépe. V počtech úmrtí na milion obyvatel je na pátém místě. V mnoha zemích regionu jsou navíc silné protiočkovací sentimenty.

Kromě britské mutace může být dalším vysvětlením to, že během první vlny země rychle přijaly velmi přísná omezující opatření. Na další vlnu už ale reagovaly velmi pomalu.

Mezitím si slovenský premiér Igor Matovič nadále stojí za tím, že celoplošné testování je spolu s vakcinací účinným způsobem boje proti pandemii.

Z růstu úmrtí obviňuje své politické oponenty včetně ministra hospodářství Richarda Sulíka (SaS), ale i prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Ta se tento týden nechala slyšet, že otázka demise premiéra je legitimní. Vůči celoplošnému testování coby hlavního nástroje boje proti koronaviru je rovněž skeptická.

Na druhou stranu opozice požaduje demisi vlády a provádí sbírku podpisů pro vyhlášení referenda o předčasných volbách.

Podle posledních dat v úterý laboratoře na Slovensku pomocí PCR testů odhalily 3 168 nových případů nákazy. Pro srovnání v pondělí bylo zaznamenáno 1 442 pozitivních případů. Roste i počet úmrtí. V úterý ve spojitosti s covidem-19 zemřelo 105 lidí a celkový počet obětí dosahuje 6 168.