Bělorusko rozšíří sankce proti Evropské unii zavedením omezení vůči vedení EU, řekl v rozhovoru pro televizi Belarus 1 ministr zahraničních věcí Běloruska Vladimir Makej. (Foto: Twitter)

Upřesnil, že takové rozhodnutí bylo učiněno 17. listopadu na jednání o zahraniční politice za účasti běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Byla projednávána naše odvetná opatření v souvislosti s těmi kroky, které podnikli evropští partneři asi před týdnem. Víte, že Evropská unie zavedla další sankce proti 15 lidem. Dnes, když jsme diskutovali o této situaci, jsme byli nuceni konstatovat, že také rozšíříme naše sankční seznamy fyzických osob, které budou zahrnovat zástupce vedení Evropské unie, vedení řady evropských států,“ sdělil běloruský ministr zahraničních věcí Vladimir Makej.
Sankce EU proti Bělorusku

2. října zavedla EU individuální sankce proti řadě běloruských úředníků a obvinila je z padělání prezidentských voleb a násilí proti demonstrantům. Celkem se pod sankce dostalo 40 lidí, především jsou to příslušníci ozbrojených sil a zástupci volebních orgánů Běloruska. Později EU zveřejnila druhý sankční seznam, na němž je i prezident Lukašenko.

Osobám na seznamu je zakázán vstup do zemí EU. Sankce rovněž zahrnují zmrazení aktiv v EU a zákaz poskytování finančních prostředků.

Ve čtvrtek se ministři zahraničí EU dohodli, že budou pracovat na novém, již třetím sankčním seznamu, na němž by se měly nacházet organizace.

Evropská unie výsledky voleb v Bělorusku neuznala a odsoudila „násilí vůči účastníkům pokojných protestních akcí“.