V keňském hlavním městě Nairobi došlo k násilnostem a chaosu, protože rozsáhlé pouliční protesty Keňanů rozhořčených novou daňovou politikou a tvrdým programem úsporných opatření, který zavedla vláda, vyústily v zapálení budovy parlamentu. (Foto: X)

Zákonodárci se evakuují poté, co protestující proti daním nejprve pronikli do parlamentu. Krátce poté, co zákonodárci odhlasovali přijetí zákona, který v rámci snahy o omezení nakládání s odpady a větší šetrnost k životnímu prostředí zavádí nové celostátní daně, včetně ekologické daně, která zvyšuje ceny základního zboží, jako jsou například plenky, rychle zahltili policii.

Nové daně byly ukryty v keňském zákoně o financích na rok 2024 a přímo ovlivňují dovoz, ceny a prodej plenek, baterií/suchých článků, chytrých telefonů, sluchátek, hodin, rádií, televizorů, fotoaparátů… sešívaček, tiskáren, kalkulaček, kopírek, klávesnic, myší, projektorů a LCD monitorů.

Přísný ekologický poplatek dopadá zejména na ty, kteří hodlají dovážet plasty na keňský trh, a ukládá na výrobky vysoký poplatek za kilogram.

Protestující při vstupu do parlamentu vykřikovali: „Jdeme si pro každého politika“. Šíří se zprávy, že policie začala proti davům používat ostrou střelbu, a to i za použití opatření proti nepokojům, jako je slzný plyn.

Prezident William Ruto se v současné době nachází mimo hlavní město, kde se účastní akce Africké unie, ale snaží se nasadit smířlivý tón a chválí nadšení mladých lidí – kteří jsou z velké části páteří demonstrací.

Následující řádky týkající se keňské krize vypadají jako scénář přímo z knihy Zpověď ekonomického zabijáka…

„Cílem přísného ekologického poplatku je posílit stávající slabší a méně účinné mechanismy kontroly odpadů a znečištění, jako jsou předpisy o rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR), které Keňa přijala před dvěma lety. EPR je komplexní globální rámec, jehož cílem je přimět výrobce k odpovědnosti za celý životní cyklus jejich plastových a elektronických výrobků.“

Zdroj: rabharta.ie