Ve svém projevu na slavnostním otevření budapešťského inovačního kampusu Bosch premiér uvedl, že v současné době je proti Rusku uvaleno 11 000 sankcí, ale válka pokračuje a pokusy o oslabení Ruska selhaly. (Foto: Flickr)

Naopak Evropu by mohla srazit na kolena brutální inflace a nedostatek energie způsobený sankcemi, upozornil.

Nebudeme mít nedostatek energie, a to není předpověď, ale konstatování faktu, řekl ve čtvrtek v Budapešti premiér Viktor Orbán.

Přední světoví analytici centrálních bank a odborníci na energetiku ve svých nejnovějších prognózách ilustrují energetickou krizi v Evropě šokujícími čísly jako nikdy předtím.

Ekonomové z Goldman Sachs ve své nedávné analýze předpovídají, že energetická krize bude letos hlubší než v 70. letech minulého století, a odhadují, že náklady na vytápění evropských domácností v letošní zimě dosáhnou dvou miliard dolarů. Předpovídají, že účty za energii pro domácnosti by mohly v příštím roce přesáhnout 15 % ročního HDP evropských ekonomik.

Řekl, že neví, jak dlouho bude Brusel v této politice sankcí pokračovat, ale problém se zvětšuje.

Řekl: „Nebudeme mít nedostatek energie, a to není předpověď, to je fakt,

„Maďarsko bude mít plyn a dostatek elektřiny, takže není třeba zavírat a zavírat žádné továrny kvůli nedostatku energie. Energie bude dostatek pro všechny a každý, kdo zde chce investovat a vyrábět, sem může přijít a investovat.“

Zdůraznil, že mezi strategické cíle Maďarska patří učinit z něj jednu z nejinovativnějších ekonomik v Evropě a že programy a vývoj, které povedou maďarskou ekonomiku tímto směrem, budou pokračovat a posilovat se.

Proto byla provedena změna modelu univerzit a na vysokoškolské vzdělávání je každoročně vyčleněno více prostředků, protože

Řekl, že „pokud nezměníme politiku sankcí, situace v Evropě nebude jednoduchá“, ale že i přes mezinárodní potíže se v Maďarsku vyplatí v budoucnu investovat, protože „Maďarsko má národní a místní orgány, univerzity, které se zajímají o řešení budoucnosti a nejlepší řešení“.

V Rakousku by parlament mohl již ve středu hlasovat o návrhu „elektrické brzdy“, která by umožnila lidem odebírat elektřinu pod tržní cenou až do určité výše spotřeby, podobně jako to udělala maďarská vláda.

Navzdory všem obtížím se zde staví největší evropská továrna na baterie, vyrábějí se zde stroje, dopravní prostředky a technologické nástroje budoucnosti a v Maďarsku vzniká mnoho inovací, uvedl premiér. Dodal, že výzkumníci a vědci, kteří neustále přicházejí s novými řešeními, budou Maďarsko v této obtížné situaci i nadále hnát kupředu.

Orbán řekl:

„Nicméně musíme bojovat proti fundamentalistickým zeleným a byrokratům zapojeným do geopolitických her“ a přesvědčit je, aby nevylučovali různé zdroje energie z možných, vysvětlil.

Řekl, že „z politických důvodů opouštíme jeden po druhém různé zdroje energie, čímž si zdražujeme život a ztěžujeme život našemu průmyslu v celosvětové konkurenci“. Jen málo kontinentů je na tom tak špatně jako Evropa, ale jen tento kontinent si život tak ztěžuje.

Premiér poblahopřál maďarským inženýrům, vývojářům a výzkumníkům pracujícím ve společnosti Bosch a jménem Maďarska jim poděkoval za jejich práci, neboť je zřejmé, že „váš talent, vaše příprava a vaše výkonnost byly hlavním důvodem, proč sem společnost Bosch toto centrum přivedla a vybudovala“.

Zdroj: hirado.hu