V Kanadě, blízko bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny „stovky hrobů“ bez označení. (Foto: Youtube)

Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště.

Na dnešní ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na níž oznámí „děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievale“, napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení pozůstatků 214 dětí blízko internátní školy ve městě Kamloops.

Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Před šesti lety zpráva kanadských úřadů označila tento systém, který fungoval do 90. let 20. století, za „kulturní genocidu“.

Tímto násilným vzdělávacím systémem prošlo celkem asi 150 000 dětí. Byly často podvyživené a fyzicky a sexuálně zneužívané, píše AP. Přes 4 000 jich zemřelo.

Kanadská federální vláda se za existenci těchto škol omluvila v roce 2008.

Katolická církev, která měla většinu z téměř 140 internátních škol v Kanadě ve zprávě, se za jejich existenci neomluvila.

Představitelů kanadských původních obyvatel a přeživších neuspokojilo ani červnové vyjádření papeže Františka, který dal najevo lítost nad květnovým nálezem dětských ostatků.

Zdroj: reuters.com