Rusko je připraveno mířit přímo na vojenské lodě narušující jeho hranice, pokud tato plavidla nebudou reagovat na varování.

Vysoce postavený ruský diplomat Sergej Riabkov to uvedl ve čtvrtek v ostrém prohlášení po incidentu v Černém moři, během kterého britský torpédoborec plul nedaleko Krymského poloostrova v oblasti, kterou Rusko považuje za své teritoriální vody.

Rusko uvedlo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila ve středu varovné výstřely a vojenské letadlo shodilo bomby na trasu britského torpédoborce Defender, aby ho vyhnala z oblasti nedaleko Sevastopolu.

Británie tento popis situace popřela a trvala na tom, že na její loď se nestřílelo, přičemž plula v ukrajinských vodách.

Británie, tak jako většina mezinárodního společenství, považuje Krym se ukrajinské území i přes jeho anektován Ruskem v roce 2014, připomíná AP.

Náměstek ruského ministra zahraničí Riabkov ve čtvrtek prohlásil, že „neporušitelnost ruských hranic je absolutní imperativ“.

Dodal, že budou chráněny „všemi prostředky, diplomatickými, politickými i vojenskými, pokud bude třeba“.

Sarkasticky poznamenal, že britské námořní síly by měly přejmenovat svůj torpédoborec z Defender (Obránce) na Aggressor (Útočník), a varoval, že „ti, co se pokoušejí testovat naši sílu, velmi riskují“. Na otázku, co Rusko udělá, aby zabránilo narušování hranic loděmi v budoucnosti, Riabkov reportérům odpověděl, že bude připraveno střílet do terčů, pokud varování nebudou stačit.

Zdroj: apnews.com